Gönderen Konu: Battlefield 2  (Okunma sayısı 544 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Battlefield 2
« : 10 Ağustos 2007, 18:49:56 »

İster online evinizden , ister on lan internet cafelerden oynayın eminim ki birbirini tekrar eden  oyunlardan sıkılmışsınızdır. Ancak ben de sizler gibi bu oyunları bayağı bir oynadım, ta ki  Battlefield 1942 çıkana dek... Bu oyun diğerlerinden farklıydı çünkü bu oyunda savaş gemileri vb. şeyler kullanabiliyorduk , taktiksel ağırlığı daha fazlaydı , insanın kendini gerçek bir savaştaymış gibi hissetmesine neden oluyordu...

O yüzden diğer oyunları bıraktık, bunu oynamaya başladık. Sonra "Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII"  isimli ek paketi çıktı, bu sadece eski oyuna birkaç tane yeni harita ve silahtan başka bir şey getirmemişti. Daha sonra "Battlefield: Vietnam" sürüldü piyasaya. Hikâyenin geçtiği ortamdan olsa gerek ilk başta göze gerçekten farklı geliyordu bu yeni oyun. Vietnam savaşının yapısı gereği sayısı epey arttırılmış silah ve araç emrimize amade idi. Fakat işin temeline indiğimizde maalesef oyunun en kötü yanı  bot�lardı. Çünkü bot�lara karşı oynadığımızda yapay zekânın düşük olması nedeni ile pek çok problem yaşanıyordu.

Yine de, ilk oyunun en büyük eksikliği olan tek kişilik oyunun olmayışını az da olsa telafi eden bu oyun ilkinden daha fazla sevildi. Bunu da bayağı bir oynadık ama yine de oyunun savaşma yapısı beni tatmin etmiyordu. Yeni bir ek paket veya yeni bir oyun beklerken işte o geldi , hevesle beklediğim oyun geldi ::: Battlefield 2...
Oyunun demosu çıktığında bile yüzlerce server açıldı! Demosu Gamespy�ın sitesinde yaptığı açıklamaya göre en çok oynanan 3. oyun seçildi. Oyun çıktığından beri oyunun full versiyonunun 1. sıraya yerleşmesini bekliyorum ancak henüz bir açıklama yok.

Biraz da oyunun oynanışından bahsedelim. Battlefield 2, daha evvel oyunun herhangi bir versiyonunu oynamış insanlara göre çok kolay anlaşılacak yapıda ve hemen hemen hiçbir şey değişmemiş gibi görünür hâlde. Fakat oynadıkça görülecek pek çok yenilik içeren Battlefield 2�de yapımcılar, zaten çok başarılı olan bir savaş sistemine dokunmayarak bence en iyisini yapmış, sadece mevcut sistem üzerine istenen eklemeleri yapmış. Kurulum aşamasının ardından çıkan kulaklık ve mikrofon ayarları ile oyunumuzun en güzel özelliği olan iletişim ayarlarını sağlamış oluyoruz. Battlefield 2�de standart olarak kulaklık mikrofon ile iletişim desteği bulunuyor. Böylece oyun içerisindeki klavyeden yazı yazma karmaşasından ebediyen kurtuluyoruz...

Oyunda kullanabildiğimiz  araçlar; silahlı  cip türü bir şey , tank , helikopter ve uçak. Ancak ben hala helikopter kullanmaya alışamadım için sürekli çakılıyorum. Oyunda bu araçları kullanmak çok zevkli hale getirilmiş. Oyun haritaları 64 kişinin aynı anda oynayabileceği şekilde hazırlandığından oyunda bir araca binmek şart. Oyunda oynanabilen tek tür oyun Capture the Flag tipi . Yani stratejik bazı bölgeleri ele geçirme.

Oyunda iki takımın da oylama ile seçilen birer generali oluyor. Birisi capslock tuşuna basıp açılan menüden general olmayı öneriyor ve herkes page up veya page down tuşlarına basarak oylamaya katılıyor. Bu generaller uydu yoluyla scan yapıp düşman askerlerinin nerede olduğunu bir haritadan görüyor ve oraya hava saldırısı yapabiliyor. O hava saldırısı yaptığı yere havadan uçaklar bomba yağdırıyor. Ben bunu genellikle en az 3-4 kişinin olduğu yerlere uyguluyorum ki eğer o bombardımanda o askerler ölürse öldüren kişi siz sayılıyorsunuz. Tabii bu da sıralamanızı etkiliyor. Ayrıca bir yere uçakla mühimmat kutusu da bıraktırabiliyorsunuz. Tabii bu da adamlarınızın yoğun olduğu bölgelerde onlara mermi, mayın , el bombası , silah gibi araç-gereçler sağlıyor. Ayrıca "uav" diye bir özellik var, bu özelliği haritada bir yere uyguladığımızda yaklaşık 20 metre çapına kadar etrafındaki tüm düşmanları gösteriyor.

Bu kadar oyunun oynanışından bahsettik sistem gereklerinden bahsetmeden olmaz. Grafiklerin güzelliklerini görebilmek için gerçekten iyi bir sisteme ihtiyaç var. Battlefield 2�nin minimum sistem ihtiyacı: 1.7 Ghz işlemci, 512 MB RAM, en az 128 MB�lık NVidia GeForce FX 5700, ATI Radeon 8500 veya ATI Radeon 9500 ve üstü ekran kartı. Üstelik oyuncu sayısı arttıkça oyun performansının düşeceği de göz önüne alındığında, oynadığımız grafik ayarlarının bir altına bile düşmemiz gerekebilir.

Ancak  sistemi bundan düşük olan arkadaşlar  hemen üzülmesin, oyunun video ayarlarını low yaparak daha az detayda ama biraz daha rahat oyun oynayabilirsiniz...

By Xero5
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive