Gönderen Konu: Madagascar  (Okunma sayısı 427 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Madagascar
« : 10 Ağustos 2007, 19:32:55 »
Hayvanların konuşması ve akıllı olması her insanın ve özellikle de çocukların en büyük fantezilerindendir. Ama benim değil. Konuşan kedilerin cin olduğunu söylüyorlar da... Aman ağabey desduuur... Ters ayaklı adamlar.. Iyy desduurr!

Activision'un 3 yaş üstü çocuklar için geliştirdiği aksiyon-macera oyunu "Madagascar",  çocukların yaz tatilini şenlendirecek cinsten. Tabii çocuğunuz  eline plastikten yapılmış oyuncak silahlar alıp Kurtlar Vadisi izlemek yerine, sabah erken kalktıktan sonra sütünü içip çizgi-film izliyorsa... Sünger Bob Kare Pantolonu öneririm hehe...

New York�taki Central Park Zoo�da canı sıkılan ve hayvanat bahçesinden kaçmayı düşünen Marty adında bir Zebra vardır. Aslan arkadaşı Alex, zürafa arkadaşı Melman ve hipopotam arkadaşı Gloria ile birlikte bahçeden kaçmaya karar verirler. Çeşitli zevkli oyunlar ile uğraşarak birşeyler yaparlar ve bahçeden kaçarlar. Fakat bu kez onları New York polisi beklemektedir. Onları alt edemeyip bir adaya giden gemiye konulurlar fakat bu kez imdatlarına penguen arkadaşları yetişir. Onları kurtarmaya çalışır fakat kahramanlarımızın konulduğu koliler denize düşer. Daha sonra hepsi kendini bir adada bulur. Aslan hariç. O, adanın öbür ucundadır ve arkadaşlarını arar. Ve oyun böyle sürüp gider.

Çocuk oyunu işte! Bu yazıyı sadece oyunu küçük arkadaşlarımıza kesinlikle önermek için yazıyorum. Ama şu var, oyun her ne kadar bir çocuk oyunu olsa da espriler neredeyse The Simpsons esprileri! Adamlar resmen kendi oyunlarıyla dalga geçmişler. Mesela görevimiz balon yakalamakken, ilk balonu yakaladığımızda kamera Zebra�mızın kellesine zoom yapıyor, zebramızın göz bebekleri büyüyor ve �Aa ne güzel, ne kadar zevkli balon patlattım!� diyor. Haha! Ayrıca bazı görevler de çok komik. Mesela:
Havada uçan kuşlar aslan Alex�i görür ve kendi aralarında konuşmaya başlarlar: �Hadi şu aslana New York�un kralının hangi hayvan olduğunu gösterelim!� Ben o anda kuşların gagalarıyla bize saldıracağını sandım fakat o da ne! Kuşlar kafamıza etmeye çalışmaktadır!

Farkındayım, daha oyunu doğru düzgün tanıtmadan espri olayına değindim. Olsun, aradan çıkarmış oldum işte�
Oyunumuzu, sırayla her karakteri kullanarak oynuyoruz. Bir zebrayı kullanıyoruz, bir aslanı kullanıyoruz, ondan sonra yekrar zebrayı kullanıyoruz, zürafaya geçiyoruz, hipopotam olup devekuşlarıyla yarışıyoruz, sonra tekrar zebra oluyoruz, penguenliğe geçiyoruz ve dahası� Tüm karakterlerin de ayrı ayrı güçleri var. Biri uçabiliyor, biri biber yiyerek daha hızlı koşabiliyor, biri çiçek yiyerek daha güçlü böğürüyor falan filan� Ayrıca her karakterin ekstra güçleri oluyor. Bu güçleri almak için yapmamız gereken tek iş ise görev güzergahımızda bulabileceğimiz 3 kartı almak. Gerçi bu üç iş oluyor ama olsun.  Bu arada mantıksal bir hata, aslan ile zebrayı arkadaş yapmışlar!

�Madagascar�,  çocukların bile rahatlıkla farkedeceği hatalarla dolu. Bekçilerin bizi iki metreden farkedememesi veya onlarca polisin onlarca kez ateş ederek bir aslanı vuramaması gibi. Hâtta aslan ile oynarken kendimi Battal Gazi-Cüneyt Arkın gibi hissettim!

Oyunda oyunlar da mevcut. O ne demek lam! Şu demek, oyunda görevler dışında oyunlar da mevcut. Minigolf, havuzda yarış gibi� Bu oyunları nasıl oynuyoruz? Tabii ki �ZOOVENİR SHOP� ADINDAKİ marketten satıl alarak. Neyle satıl alıyoruz? Görev içindeyken yollardan topladığımız paralarla! Ayrıca bu marketten şapka, gözlük, eldiven gibi eksantrik aletler de alabilirsiniz. Bu arada ben �eg-zan-trik�  yazıyorum, MS Word �eksantrik� diye düzeltiyor. İnat lam eg-zan-trik işte!
Ayrıca, görevler içinde de para ile satın alınmayan eski ateri oyunları bulabilirsiniz! Bomberman, Tank gibi! Bunları sokaklara yerleştirilmiş oyun makinalarından oynayabilirsiniz. Keşke Mario koysalardı hehe. Oyunun Nintendo sürümünde vardır. Ama oyunun Nintendo sürümü yok ki!

Oyunun grafikleri çizgifilm grafiği. Pek değerlendirilecek bir yanı yok yani. Zaten bötle oyunlar hep çizgidizi görüntüsünde oluyor. Üstlerinde fazla çalışılmıyor çünkü� Bkz: Garfield! Bu oyun Garfield�ı 100�e katlar o başka mesele�
�Madagascar�ın ses ve müzikleri ise üzerinde çok uğraşılan oyunlara taş çıkartacak cinsten! Bu �Ayşe Hatun Önal�ın sanatçılara taş çıkartması�na benzemiyor ama� Gerçekten taş çıkartıyor. Ah şu magazin basını� Herneyse, karakterlerin seslendirmesi bir harika! Esprilerin söyleniş tarzı falan neredeyse kusursuz. Bir de müzikler var tabii! Müzikler, görevden göreve değişiyor ve bizi moda sokuyor. Onlar da çok iyi yani�

�Madagascar� hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi müsaadenizle milli maçı izleyeceğim. Ziyade olsun, iyi geceler. Ha bu arada, bu oyunu 3-12 yaş arasına şiddetle öneriyorum: �Alın lan bu oyunu kırarım elinizi ayağınızı!� Bakın şiddetle önerdim ehehe berbatım�
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive