Gönderen Konu: Mashed  (Okunma sayısı 667 defa)

Çevrimdışı melih123

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 2352
    • MSN Messenger - steve_melih@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
Mashed
« : 30 Aralık 2007, 21:58:38 »
Eskiden daha fazla yapılırdı buna benzer oyunlar. Micro Machines, Super Cars... Ve diğerlerine oranla yeni sayılabilecek Mega Race. Aracınızla rakiplerinizi yolun dışına atmaya çalıştığınız, onlarca silah ve power-up kullandığınız oyunlardı bunlar.

Ne var ki birçok gerçekçi yarış oyunundan da daha eğlencelilerdi.
Mashed’da ağırlık Challenge Cup modunda. Challenge Cup’ta her bölüm için üç ayrı madalya bulunuyor. Ve bu madalyaları kazanmak için farklı oyun türlerinde birincilik kazanmanız gerekiyor. Mesela Angel Peak haritasında; bronz madalyada Battle’da, gümüş madalyada Race’te ve altın madalyada yine Battle’da yarışıyorsunuz. Diğer haritalarda da Beat the Bomb gibi ilginç modlar var. Peki bunlar nasıl oynanıyor? Battle’ın Micro Machines’ten hiçbir farkı yok. Burada yapmanız gereken şey, gidebildiğiniz kadar hızlı gitmek ve en yakın rakibinizi ekrandan çıkarmak. Rakibiniz ekrandan çıktığı, yani geride kaldığı anda oyun duruyor ve puanlar dağıtılıyor. Size 1 puan, rakibinize ise -1 puan veriliyor. Tabiî rakibinizi geride bırakmanın tek yolu onun geride kalması değil. Power-up’larla da bu işi halledebilirsiniz. Lazerli silah, yağ, bomba, roket, oyundaki power-up’lardan bazıları. Ayrıca bir yanı uçurum olan yollarda rakiplerinizi sıkıştırarak aşağıya atabiliyorsunuz. Bunlara bir de yollardaki rampalar veya uçurumun kenarına koyulmuş “çekici” power-up’lar eklenince eğlence katlanıyor. Zaten oyunu oynattıran şey de rakiplerinizle uğraşabiliyor olmanız. Tabiî rakiplerinizin de sizinle... Bu sayede oyun genellikle heyecanlı geçiyor. Geride kalma stresinin de bunda payı var elbette.
Oyunun kontrolleriyse oldukça basit. S ile hızlanabiliyor, X ile fren yapabiliyor ve A ile de o anda elinizde bulunan power-up’ı kullanabiliyorsunuz. D ise power-up’ı bırakmaya yarıyor. Aynı anda yalnızca bir power-up taşıyabiliyorsunuz. Bu da karışıklığa neden olmaması açısından iyi. Yarış hızla devam ederken silah değiştirmek pek de hoş olmazdı.
Oyunda eksik olan bazı şeyler de var elbette. Bir defa fizik modellemesi pek iyi değil. Araçların hareketleri donuk. Bu sürüş zevkini azaltıyor. Ayrıca bu tip bir oyun için yolların fazla düz olduğunu düşünüyorum. Mega Race’te olduğu gibi ters yollara veya tünellere rastlayamadım Mashed’da. Grafiklerse... Fena değil. İlk birkaç harita dikkat çekici değil, ama özellikle gece haritaları çok başarılı tasarlanmış.
Kabul ediyorum, oyunun bazı eksiklikleri var. Sesleri kötü, yollar fazla düz vs. Ama Super Cars ve Micro Machines serilerini seven tembel ve uykucu bir editör olarak bu oyunda da eğlenmedim değil. Ne var ki Mashed haftalarca oynanacak bir oyun değil. Çok oyunculu modun bir süre bağımlılık yaratması olası, ama tek kişilik oyunun son kullanma tarihi çok uzak değil. Ha, ben tavsiye ediyor muyum bu oyunu? Ediyorum be!

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Mashed
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2008, 00:19:28 »
Paylaşim için saol

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Mashed
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2008, 11:15:15 »