Gönderen Konu: MX vs. ATV Unleashed  (Okunma sayısı 515 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
MX vs. ATV Unleashed
« : 10 Ağustos 2007, 19:35:57 »
Bir demo daha... Ama bu seferkini indirmek 45 dakikamı aldı. 81,600 KB gibi küçük bir boyuta sahip, "MX vs. ATV Unleashed" gibi garip isimli, içinde üç yol ve üç farklı araç bulunduran, eğlendirici bir demo bu. Yapımcı olarak THQ'nun imzasını görüyoruz. Bu isim bir çoğunuza 'Juiced' adındaki, hafiften NFS özentisi olan oyunu hatırlatacaktır. Başarılı grafikleri ile birçok bilgisayarı işgâl etmeyi başarmıştı bu oyun, hatırlayacaksınız. Yeni oyunumuzun ona yetişeceği konusunda şüphelerim var. Yine de başarı ve emek karalanamaz. Bu tarzda bol oyun görmek zor olduğu için, insanların 'farklı bir tarz isteği' ile bu oyunu alacaklarını düşünüyorum. Haklı olup olmadığım yaklaşık 10-15 gün içerinde belli olur. Ama oyun Türkiye'deki yerini almadan önce, demosunu oynamak; oynamışken incelemek ve sizlerle paylaşmak gerekir. Gereğini yerine getirelim o zaman...

Demo olduğu için tanıtım videomuz yok maalesef. Yine de bazı demolara konuyor ve güzel oluyor (bkz. NFS: Most Wanted Demo). Bunda da görebilseydik iyi olurdu ama yok. Oyunda üç farklı araba var demiştim: MX (bildiğiniz kros-motosiklet) - ATV - Monster. Ama iş biraz karışık. Başlıklar altında incelesem daha iyi olacak:

Nationals: 'Maple Hill' pistindeyiz ve araç seçebiliyoruz. MX veya ATV alıp aracımızın ve sürücümüzün kıyafetini ayarlıyoruz -araca da kıyafet giydirdim ya; helal olsun!-. Daha sonra yarışacağımız elemanların araç modellerini seçiyoruz. Örneğin; MX seçtiniz, diğer adamlar da sadece MX mi olsun, yoksa arada ATV de mi olsun, size bağlı. Yarıştığınız yol bir orman yolu. Bazen köprü falan çıkıyor ve bu nedenle dengeli olmak çok önemli. Liderliği kaptırmak kolay, kapmak ondan da kolay. Basit olsa da çok eğlenceli. Arada rakibe arkadan takıp, kardeşçe yuvarlanmak güzel oluyor; karşılığını yemek acı olsa bile...
Supercross: 'Savannah' adlı stadyumda, binlerce seyirci önünde ter döküyorsunuz. Büyük kasislerin hemen ardından gelen virajlar sizi -bazen- zorluyor. Uçtuktan sonra, ya pist dışında buluyorsunuz kendinizi; ya havada dönüş yapıp ters düşüyor, takla atıyorsunuz; ya da bir rakibin tepesine biniyorsunuz. Burada da araç seçenekleri aynı: MX veya ATV. Yine rakipleri ayarlayabiliyoruz. Ya vezir, ya da rezil olacaksınız...
Challenge: Burada 'Challenge 12: Monster Truck Challenge' bölümüne giriş yaptığınız anda direkt yarışa uçuyorsunuz. Altınızda tam bir "canavar" var. Bu iri bebekle, verilen görevi yerine getirmeye çalışıysunuz. Diğer iki araca göre, monster çok daha zor bir kullanıma sahip. Ama dağ-tepe, çayır-çimen, düz-yokuş, ot-böcek demeden bir araç kullanmak son derece zevkli.

İşte yarış türlerimiz bunlar arkadaşlar. Bir kere pistte ATV sürmüştüm. Acayip eğlenceliydi. Oyunda da MX tercih edeceğimi hiç sanmıyorum. Birçok seçenekten yoksun bırakılsak da, mevcut olanlar ile de oyun oldukça eğlenceli. Yol ortasından geçen nehirler -grafiksel açıdan iğrenç olsalar da- hoş olmuş. Dengesiz uçunca çıkan olaylar, sizi yol dışına atmak gibi saçma amaçlarla üzerinize gelen rakipler ve fazlası. İnce detaylar sayesinde yakalanan atmosfer...

Araçlar oldukça iyi grafiklerle tasarlanmış ama bu güzelliği batıran unsurlar da çıkıyor. En iyi örnek su grafiği. Vasatı aşan çevre grafikleri ile olay, ortalanmış bir şekilde bitiyor. Basit olduğu için fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum. MX'lerdeki motor sesi, "Kokuttu!" gibi esprilere yol açıyor. Ama bence bu oyunun suçu değil. Gerçekte de MX sesi öyle. Zaten esas önemli olan da motor sesi. Gerçekçi olmuş diye düşünüyorum. Müzikler ise metal tarzda sayılır. Kendini belli ediyor ve "ben buradayım" diyor. Grafik ve ses konusundaki bazı aksaklıkları umarım tam sürümde görmeyiz...

Kontroller, önce biraz karışık gibi görünüyor. Herkes kendine göre ayarlar ama şu şekilde açıklayabilirim: Aracı sağa veya sola döndürmek için ok tuşlarını kullanıyorsunuz. Boşluk ile gaz veriyorsunuz. Yukarı ve aşağı tuşları ise; aracın ön-arka dengesini sağlamamıza yarıyor. Kasislerde uçarken artistlik yapmak mümkün. Zamanlama iyi olursa puan alıyorsunuz. Kamera açısını dilediğiniz şekle getirebiliyorsunuz. Fazla alışılmadık türler her zaman ilginç ve eğlenceli olmuştur. Eminim hoşunuza gider, ama bir süre sonra sıkar insanı...
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive