Gönderen Konu: Sensational Soccer  (Okunma sayısı 575 defa)

Çevrimdışı melih123

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 2352
    • MSN Messenger - steve_melih@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
Sensational Soccer
« : 30 Aralık 2007, 22:24:57 »
Futbol sadece FIFA ve PES değil.

Hatırlayanlarınız vardır, aylar önce inceleme sayfalarında New Star Soccer 3’ü incelemiştim. Amatör ve bağımsız bir çalışma olan NSS3’te bir futbolcunun kariyerini canlandırıyorduk. Üstelik sadece saha içinde değil, saha dışında da bazı şeyler yapmamız gerekiyordu. İşte o oyunu yapan Simon Read’in (kurduğu firmanın adı da New Star Games) attığı bir mail sayesinde SS’den haberdar oldum ve derhal oynamaya başladım.

SS, NSS3’ün sadece saha içi bölümünden oluşan bir futbol oyunu. Elbette futbol oyunu dendiğinde birçok kişi FIFA ve PES ile aynı kategoride değerlendirmeyi düşünebilir ancak SS’yi böyle büyük yapımlardan ayırmak ve farklı bir gözle değerlendirmek gerekiyor. Zaten yapımcı ekibin de bu büyük isimler ile yarışmak gibi bir düşüncesi veya rekabet edememe kaygısı yok. Önümüzde Amiga dönemlerini anımsatan, nostaljik yapıya sahip bir oyun var.

NSS3’ü incelediğimde o oyun için de aynı durumu belirtmiştim; SS oyuncuların beğenisine sunulacak evreye gelmesine rağmen halen geliştirilmekte olan bir oyun. Bu nedenle bazı hatalarını ve noksanlarını hoş görmek gerekiyor. Örneğin ben oyundan ilk haberdar olduğumda bariz bir çökme problemi vardı. Ben ve benim gibi aynı problemi yaşayan birkaç oyuncunun New Star Games forumlarında sorunu dile getirmesinin hemen ardından bu problemin aşıldığı yeni bir versiyon yayınlandı. Siz de oyunu beğenir ve satın almaya karar verirseniz, gördüğünüz problemleri yapımcılara bildirip oyunun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Biraz da oyunun içeriğinden bahsedeyim. Öncelikle oyun Türkçe dahil 20’ye yakın dili destekliyor. Oyunda 40’ın üzerinde ülkenin birinci ligleri yer alıyor ve bu listeye de Türkiye dahil. Üstelik ligimizdeki takımların kadroları olabildiğince güncel. Örneğin Fenerbahçe’de Kezman’ı ve Deivid’i görmek mümkün. Ancak lisans yüzünden başının ağrımasını istemeyen New Star Games, oyundaki futbolcuların isimlerini birer harfi yanlış yazarak değiştirmiş. Elbette değişen sadece bir harf olunca oyuncuları tanımakta zorlanmıyoruz.

Oyunda bir lige başladığınızda takımızdaki oyunculara maçlar arasındaki boşluklarda antrenman yaptırabiliyorsunuz. Elbette bu antrenmanları da kendiniz oynuyorsunuz. Örneğin pas yeteneğini artırmak istediğimiz bir oyuncuyu aldığınızda, belirli bir süre içerisinde antrenman sahasında belirlenen noktalara topu yollamanız isteniyor. Eğer antrenmanı başarıyla bitirirseniz oyuncunuzun pas özelliği bir puan artıyor.

Son olarak birkaç ufak ayrıntıdan daha bahsetmek istiyorum. Oyunu iki kişi oynamak mümkün. İsterseniz aynı klavyeden iki kişi, isterseniz de mouse ve joystick desteği ile oynayabilirsiniz. Maçlarda attığınız golleri kaydetme ve ana menüden bu golleri izleme şansınız da mevcut. Bir de oyunda kupa kazandıkça ana menüdeki Gallery bölümünde ünlü futbolcuların çizimlerini açabiliyorsunuz. Bu özelliği az da olsa bir motivasyon kaynağı olarak görebilirsiniz.

Oyunun demosunun kısıtlaması bir saatlik süre olarak belirlenmiş. Eğer oyunu beğenir ve almak isterseniz masaüstünde açılan pencerede yer alan donanım kodunu satın alma işlemi sırasında belirtmeniz gerekiyor. SS’nin tam sürümünün fiyatı 20$ (yaklaşık 30 YTL) olarak belirlenmiş. Eğer farklı bir futbol oyunu denemek istiyorsanız bu parayı gözden çıkarmaktan çekinmeyin ve New Star Games’in sitesine girerek siparişinizi verin.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Sensational Soccer
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2007, 22:12:59 »
Paylaşim için saol