Gönderen Konu: SPORE  (Okunma sayısı 764 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
SPORE
« : 10 Ağustos 2007, 21:51:21 »
 Arkadaşlar, Monera âleminin bir diğer üyesi, dünyanın her tarafında yayılış gösteren ve ışık mikroskobuyla bile zor görülebilecek derecede küçük organizmalar olan bakterilerdir. Bakterilerin genel özelliklerini daha önce görmüştük; üreme konusuna gelelim. Bakterilerin büyük bir bölümü bölünerek çoğalır fakat; konjugasyon denen bir üreme şekli ile de çeşitlilik sağlayabilirler. Bu üreme şekli eşeyli üreme grubundadır ve...
  - Anlamıyorum!..
  - Nesini anlamıyorsun evladım?! Daha basit şekilde anlatılamaz bu. Git SPORE oyna o zaman. Nesle bak yahu, ne hallere düştük?!
  (bir gün sonra...)
  -Anladım, anladım! Senin beceremediğini oyun becerdi hocam. Heheh! Tavsiye için sağ olun.

Birçoğumuz, evrenin derinliklerini veya farklı, hiç görmediğimiz canlıları konu alan tartışmalara, belgesellere, kitaplara ilgi duyarız. İnsanoğluyuz, dolayısı ile de meraklıyız. İşte bu merak, ilgi duyduğumuz konuları farklı bir platformda incelememize olanak sağlıyor. Hâtta bırakın incelemeyi, olayın direkt içerisine dalıyoruz bu sayede. Bizlere bunun gibi farklı bir deneyimin şansını veren Maxis'e teşekkürlerimizi sunarak, SPORE adlı, türünün konu bakımından tek örneği niteliğindeki oyunun ön incelemesine giriş yapıyoruz.

İlk olarak oyunun E3 videosu ile başlayacağım. Çünkü oyun hakkında gözle görülür bir (somut) belgedir nihayetinde video, değil mi? Oyun hakkındaki ilk 'doğru' bilgilerin ortaya çıktığı E3 zamanında yayımlanan bu video ile oyuncuların ilgisi çekilmişti, hatırlayacağınız gibi. Bir simülasyon oyunu için hiç görülmemiş bir konu üzerine kurulmuş ve geniş bir haritaya yayılmış bu oyun karşısında afallayanların olduğunu görmüştük. Belki de o afal grubun içinde olanımız da vardır bilemeyiz. Kendi adıma konuşmak zorunda kalsaydım; "oyunun bu hâle gelişinde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Will Wright'ın bunları hayal etmek şöyle dursun, oyunun bu derece merak içerisinde gözlemleneceğini düşündüğüne emin olduğunu sanıyorum" derdim. Çelişkili bir sonla saçma bir cümle kurmuş olurdum; o ayrı mesele. Böyle bir firmanın, Sims gibi bir oyundan sonra taban yapacağını düşünmek saçma olurdu zaten. Her ne kadar oyun dünyasının Amerika'sı olan Electronic Arts'ın firmaya ve oyuna parmak atması, ne parmağı yahu, kol atması oyuncuların bir kesiminin üzüntüyle karışık bir sinir duygusuyla sarılmasına yol açsa da, şu ana kadar büyük bir sorun çıkmış gibi görünmüyor. Aynen devam hocam...

Oyunun geniş bir konusu olduğunu belirtmiştik. Yaşamın küçük üyelerinin bölünerek bir koloni oluşturuşunu, kolonilerin savaşını, diğer garip yaratıkların yaşayışını, bu geniş canlı dünyasının gelişimini ve bu gelişime bağlı olarak ekolojik dengenin girdiği tehlikeyi, silahlanan gezegenleri, kaçırılan garibanları ve gariban oğlu garibanları, kısacası, yaşama dair her şeyi konu alan bir oyun SPORE.
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
SPORE
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2008, 16:32:25 »
Paylaşim için Sağol