Gönderen Konu: Ultimate Spider-Man  (Okunma sayısı 637 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Ultimate Spider-Man
« : 10 Ağustos 2007, 22:13:30 »
 Bu pek iyi bir fikir değil abi bence�
- Niye lan?
- Abi şimdi bu örümcek seni ısırınca ağ mı fırlatacaksın? Yeme beni ya�

Bir örümceğin ısırığıyla başladı tüm olanlar. Bazen ben de düşünürüm �Acaba bir de ben denesem mi bu işi, belki ben de birden kas yaparım� diye. Bana en saçma gelen şey Peter Parker� ın gözlükleri. Herifte 5-6 numara gözlük var ama bir ısırıkla şahin kesiliyor. Lazer tedâvisini tarihe gömecek bu adam, yakındır. Neyse fazla geyik yapmadan oyunumuza geçmek istiyorum. Her zaman basit görülen ama eğlendirici olarak nitelendirilen Spider-Man serisi bu sefer oldukça iddialı. Ultimate Spider-Man yani �Esas� Örümcek-Adam sizi çizgi-roman havasında uzun süre eğlendirecek bir oyun olacak. Peki Spidey�deki yenilikler neler? Buyrun inceleyelim�

Oyun, tüm platformlar için piyasaya sürüldü. PC�de 3 CD ile karşımıza çıkan oyun, yaklaşık 1,5 GB HDD alanını işgal ediyor. İşgal kelimesi pek olmadı oraya. HDD bu oyunla işgal edilmiyor, tam tersi şerefleniyor -biraz fazla mı uçtum lan-. Oyunumuzu kuruyoruz -oyunla birlikte biz de yerimize kuruluyoruz- ve oyuna giriyoruz.

Sıradışı yaratıkların üreticisi Marvel�ın videosunu oyunun yapım ve dağıtımını sağlayan firmaların logo animasyonları takip ediyor. Ardından karşımıza klasik bir menü geliyor. Menü, daha doğrusu ayarlar bölümü menüsü çok genel olmuş. Gerekli ayarları yapıp oyuna girdiğinizde oyunun diğer eksikliklerini unutacaksınız. �Her zamanki gibi� o meşhur örümceğin Peter�ı ısırışı sahnesini seyrettikten sonra senaryonun yani olayların gelişimini anlatan bir �film� izliyorsunuz. Oyuna başlayıp üniformasız olarak Venom�la mücadele ediyorsunuz ve oyunun ilk tekme-tokat siftahını yapıyorsunuz. Daha sonra senaryo tıkırında ilerliyor.

Daha sonra sağ altta size büyük kolaylık sağlayacak olan mini-map�te farklı geometrik şekillerde ve farklı renklerde noktalar beliriyor.
-Yeşil olarak belirlenen noktalar senaryo görevlerini,
-Mor  olarak belirlenen noktalar şehir görevlerini,
-Kırmızı ile belirlenen noktalar ise şehirde pataklamamız gereken adamları gösteriyor.
Bunların dışında, arabayla dolanan hırsızlar ya da suçlular var. Bu arabaların üstüne atlayıp içindeki adamı almak için camı kırmaya başlıyorsunuz.

Oyunun genelinde en büyük değişiklik Venom. Yani artık sadece Spidey�i değil, yılan kolu Venom�u da yönetme şansınız var. Venom�u kısaca tanıtayım. Bu Marvel karakteri olan Venom, Spider-Man gibi binalara tırmanabiliyor -tabii yılan kolunu attığı yerde cam falan kalmıyor-. İri bir çekirge gibi zıplayıp yolu darmadağın ediyor. Bu arada belirtmem gereken diğer bir husus ünlü Marvel karakterlerinin oyuna katılışı. �Fantastic 4�, �X-Man� ve birçok karakter gerek dostluk içinde, gerekse yönetilebilecek şekilde -buna sadece Venom örnek verilebilir- karşıma geliyor.

Oyunun genelini belirtmeye çalıştım. Umarım eksik bir şey kalmamıştır -yok kalmamıştır-. Şimdi diğer konuların zamanı�

Oyunun grafik yapımında �toon shader� taktiği kullanılarak çizgi-romansı bir hava verilmeye çalışılmış ve oldukça da başarılı olunmuş. Bu en başta bazılarımızın gözüne �bebe işi bu ya� dedirtecek şekilde gelebiliyor. Ama bunun oyunun havasına en uygun biçim olduğunu anlamanız uzun sürmüyor. Diğer oyunlarında kullanılan bu taktik Ultimate Spider-Man�de daha belirgin ve güzel olmuş. Grafikler kafanızı kaşımanıza sebep olmayacak.

Sesler her zamanki Spidey sesleri. Ama bu sefer bir farklılık var ve bunun nedeni Venom. Aygırsı sesleri, oyuna güzel aktarılmış bu elemanın. Menü müzikleri kendini pek göstermese de oyun içindeki sesler az da olsa telafiyi sağlıyor.

Oynanabilirlik süper diyemeyeceğim çünkü çok karışık. Birçok tuş var ve bunları uyumlu kullanmaya başlamanız biraz zaman istiyor. Ama bu sorun Venom�da pek yok çünkü bu koca adam bir darbede 4-5 adamı yere serebiliyor. Yavaş kalması bu karakterin en büyük eksisi. Zor da olsa alışılabilecek bir oynanabilirlik mevcut.

Bu bölümü fazla uzatmayacağım çünkü burası oyunda tek kelime ile �harika� olan eğlendiricilik bölümü. Diğer Spider-Man oyunları bir süre sonra tekdüzeleşiyordu ama bu oyunda senaryo ve şehir görevleri ile hırsız kaynayan bir haritanız var. Bu harita kendini tekrar etmiyor ve oyuna kocaman bir artı katıyor. Asla sıkılmayacaksınız.

Ultimate Spider-Man bu arkadaşlar. Eğlence isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. İnanın bu seferki Spidey diğer Spideylere benzemiyor. Bu gerçekten de �esas� Spider-Man�

İyi oyunlar�
Ömer �MarsH� Yalçın     
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Ultimate Spider-Man
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2007, 21:17:24 »
paylaşım için saol