Gönderen Konu: Worms 4: Mayhem  (Okunma sayısı 595 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Worms 4: Mayhem
« : 10 Ağustos 2007, 22:16:33 »
Yıl 2001. O gün doğumgünü olan arkadaşıma " Worms World Party" isimli oyunu hediye olarak almıştım. Neden "Worms World Party" almıştım? Çünkü "Worms" serisi ile tanışmam o çocuğun sayesinde olmuştu. Worms Armageddon'u bana ilk gösteren odur. "Bak lan ne aldım sana Worms'ün yeni oyunu!" dediğimde ve hediyeyi uzattığımda sarhoşlar gibi "Öpüjjemm öpüjjemm!" demişti ve ciddi ciddi öpmüştü  beni. Hâtta bir hediyeme verilen en iyi tepkiydi. Bundan 2-3 gün sonraki okul gününde ise çocuk gelip cd kutusunu kafamda kırmıştı!  Benim "N'oluyor lam!" dememle aynı babaannem gibi cümleleri birbiri ardına sıralamaya başlamıştı: "Lan adi herif resmen benim sana gösterdiğim oyuna yama yükleyip bana geri hediye etmişsin! İki-üç tane yeni silah, yeni görevler! Yok ya! Kutuyu kafanda kırdım, cd'yi evde bıraktım akşam çıkışta gider oynarız..."
Ehuehue aslında bu anı şimdi anlatacaklarımın kısa bir özeti gibi oldu. Kıssadan hisse oldu anlayacağınız. Ama ben gene de anlatacaklarımı anlatayım, içimde kalmasın. Psikolojik tedavi görmem gerekir yoksa...
    Yukarıdaki anıdan ne çıkarıyorsunuz? Benim bir düzenbaz olduğumu mu yoksa Worms serisinin yapımcısı Team17'nin işi bilmediğini mi? İkisi de değil. Team17 işi bilmese nasıl bu kadar tutulan bir oyun yapabilirdi ki! Bu anıdan çıkarmamız gereken sonuç şudur arkadaşlar, Team17 ARTIK bu işi bilmiyor. Worms'ü bir kere yaptılar bitti. Sonra oyunun eklenti paketine benzeyen fakat başlı başına oyunlar olan tekrarları çıktı...  Geçen sene 2D olan tüm oyunların  3D olmaya başladığını görünce de hemen "Hadi biz de 3D yapalım bizim oyunu!" diyerek yapayanlış bir karara atladılar. Aslında bu kararı düzgün uygulayabilselerdi hiç de yanlış bir karar olmayacaktı. Tamam güzel, çağa ayak uydur 3D ol ama düzgün ol! Dikkat ederseniz 3D olan strateji-tycoon oyunları tepeden kameralı 3D oldular. Fakat Worms öyle olmadı. Resmen FPS gibi oyunun içine girdik. Bu da etrafımızdaki düşmanlarımızı görememeye başlamamıza, strateji yapamamamıza sebep oldu. E tabii bu da oyunu öldürdü... Herneyse, oyunu 3D yaptıktan sonra aynı şekilde yine eklenti paketine benzer oyunlar çıkarmaya başladılar. Fakat başlı başına oyun olan oyunlar. Bunlara bir örnek de şu anda demosunu incelediğimiz "Worms 4: Mayhem"...
 Oyunun demosunu inceledim, fakat kendimi "Worms 3D"yi oynarmış gibi hissettim. Hiç değilse demo çıkartmasalardı da biraz olsun meraklanabilseydik. Fakat bu demoyu gördükten sonra hiç umudum kalmadı. Worms serisi, resmen ölmüştür arkadaşlar... İçim buruk bir şekilde, yeni oyunda görebildiğimiz yenilikleri(!) size anlatayım. Ya da biraz daha ateş püsküreyim. Yeni silahlar ve yeni görevler. Başka da yenilik falan yok. Resmen eklenti paketi yapmış adamlar. Satışlar taban yapar da ders alırlar umarım... Ya çok sinirlendim haa yazamıyorum vallahi... Biricik Worms'ümü öldürüyorlar... Yemin ediyorum Fenerbahçe maç kaybettiğinde de böyle hissediyorum. Bir yandan küfür ediyorum, bir yandan "Canım Fener'im üzme kendini..." diyorum. Ay ağlayacağım -coştum- yazıya bak...
 Evet oyunun demosunda bize biri görev haritası biri serbest savaş haritası olmak üzere iki harita verilmiş.  Şimdilik demoda sadece 10 küsür silah var. Oyunun demo sürümünü incelerken beni dumura uğratan şey şu oldu, "options" bölümünü de kapatmışlar! Tam sürüm oyunda açılacakmış ehuehue.Ayrıca demoda "fabrika" bölümü de kapalı. Tam sürüm oyunda fabrika bölümünde istediğimiz gibi silahlar, takımlar ve oyun türleri yapabileceğiz. Aman ne büyük yenilik onu da koymasaydınız bari... Silah yaratma işi biraz enteresan aslında... İlginç şeyler çıkabilir...
 Eskiden az mı Worms oynardık be arkadaşlarımızla birlikte... Alırdık cipsimizi-kolamızı, açardık müzik setini de son ses... Komşular gelene kadar 2 saat Worms oynardık. Tabii 2D iken... Şimdi devir değişti, oyun 3D oldu. Ama oyunun hâlâ eskisi kadar keyifli olduğunu düşünen varsa, Worms 4: Mayhem'i demo sürümünde multiplayer olarak oynayabilir. Ama ancak arkadaşlarınızla birlikte tek bir bilgisayarda oynayabilirsiniz, internet üzerinden oyuna şimdilik izin yok...
 Worms serisinin dağıtımcılığını yapan Sega'da artık bu işi bırakmış durumda ve artık oyunun dağıtımcılığını Codemasters yapıyor. Eğer özel bir sebebi yoksa, Sega'nın da Worms serisinin geleceğini pek parlak görmediğini iddia edebiliriz, ettim bile..
    Oyunun grafiklerine bakarsak, yine daha önceki oyundan hiçbir farkının olmadığını görüyoruz. Mekânların hasar mekanizması da hiç iyi değil. Oyun 2D iken yuvarlak boşluklar oluşuyordu, yer aşınıyordu ama en nihayetinde hasar oluyordu. Şimdi, o da yok... Bazuka bile küçücük bir oyuk yaratıyor o kadar. Atom Bombası koysanız yine de yerde çok fazla bir hasar olmaz herhalde... "Worms 4: Mayhem" hakkında olumlu özellikler olarak bahsedebileceğim kategori ise ses-müzik kategorisi. Oyunun müzikleri tam savaş ortamına göre yapılmış. Sakin ve stres dolu... Aslında müziklerde de gelişme yok, eskiden de böylelerdi... Sesler de! Eskiden de güzel espriler ve tepkiler vardı, şimdi de öyle. Hâtta hâlâ aynı seslendirmelerle karşılaşıyoruz...

Tam olarak bir demo inceleme yapmadım, "Worms serisinin ölümü" başlığını atabileceğim bir makale oldu. İlkokul öğretmenleri gibi sinirliydim. Berbat bir yazı oldu... Hep Team17 yüzünden...
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Worms 4: Mayhem
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2007, 21:14:01 »
paylaşım için saol