Gönderen Konu: Age of Conan: Hyborian Adventures  (Okunma sayısı 519 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Age of Conan: Hyborian Adventures
« : 10 Ağustos 2007, 18:47:57 »
Baktım şöyle ufuğa doğru. Ta ileride siyahımsı bir cisim belirdi birden. Giderek yaklaşıyordu. Yaklaştıkça daha fazla belirginleşiyordu. Uzun boylu, uzun saçlı, geniş vücutlu bir kişiydi. Yaklaştı, yaklaştı ve yaklaştı... Yanıma geldi, şöyle suratıma bir baktı. Kılıcını kınından çekti, boynuma indirdi. Engel olamamıştım, kaçamamıştım. Bu, barbar Conan'dı. Evet, Conan yeni oyunu Age of Conan: Hyborian Adventures'la geri dönüyor. Funcon gibi tarafımdan daha önce pek duyulmamış bir firmanın yapım görevini üstlendiği oyun, bir aksaklık olmazsa 10 Mayıs 2006'da bizlerle. Fakat oyunu oynamak için firma bir şart öne sürüyor: "Önce, kılıcınızı kınından çıkarmalısınız!"...

En ayı Conan bizim Conan, deyip de yazıyı cıvıtmayacağım, aksine çok ciddi bir şekilde oyun hakkındaki bilgilere geçiyorum. Artık ben ve geyik aynı anda olmayacak, unutun eskiden yazılarda yaptığım cıvıklıkları. Sadece ciddi Gofret ve ciddi yazıları var. Her neyse... Conan barbarın önde gidenidir, ayrıca bizim amca oğludur. Daha fazlası değildir. Ona karşı özel bir sevgim de yoktur. Hâtta pek sevmem de. Milleti keser biçer, iyilik yapıyorum der. Kolpadır bence bu arkadaş. Ciddiyim şu an evet! Sinirimi vurmak istedim dışarıya, sizlere. Ama abartmaya yer yok şu an. Sadece sinirliyim ve bir de Conan vardı değil mi?...

Sadece PC'de kendine yer bulacak oyunun açıkçası fazla güzel özellikleri ve güzellikleri yok. Ama oyun olsun torba dolsun diye yapılan bir oyun da değil gibi. Maksat oyuncuya zevk verip, satışları dengede tutmak gibi. Funcom zaten büyük ihtimal bu düşünceyle yola çıktı. Umarım amaçlarına ulaşırlar. Hyborian Adventures'a Conan ile köle olarak maceramıza başlayacağız. Kölelikten kurtulduğumuzda ise amaç bellidir. Kes, biç, doğrasana kardeş! Oyunda asıl amacımız insan pirzolası üreterek kasabalardaki kasaplara ticaret yapmak. Bununla birlikte para kazanıp yanımıza yeni askerler katmakla kalmayıp, kendi kasabımızı bile açabileceğiz. Fakat adım gibi emin olarak söylüyorum ki, kimse bizim buradaki Kasap Fevzi kadar iyi yürekli olamaz. Ehh, işin şakası tabiî bu anlattıklarım biraz. Şaka yapmaya da gerek yok. O yüzden kestim. Hyborian Adventures'da asıl işimiz maceramızı başarıyla sonuçlandırmak. Her daim milleti kesmekten geri kalmamak. Kılıcımızı kana bulamak. İşte asıl sorun bu, asıl yapmamız gereken ve bizi zorlayan bu. Uğraşmak gerek tabiî...

Yapımcı amcamların dediğine göre oyunda ilginç bir dövüş sistemi olacakmış. Çok farklı bir sistemle karşılaşacağımızı söyleyen yapımcılar, mutlu gözüküyorlar. Aferin... Ayrıca oyunda pek çok çeşitli kombo olacağını da belirtmeyen yapımcılar, gerçekten mutlu gibiler. İnanılmaz değişik ve sürü şeklinde dolaşan yaratıklarla karşılaşıp kozlarımızı paylaşacağımız oyunda, kılıcımızı kullanmak bayağı zevkli olacak. O kılıcı önden sokup arkadan dümdüz çıkarıp etrafı kan gölüne çevirmeyi zaten barbar Conan çok seviyor, adamın hobisi. Siz ise eşlik edeceksiniz. Çevre ile etkileşimimiz yeterli derecede, oyuncuyu tatmin edecek türden olacakmış. Ama çok fazla etkileşime girmeyin, fazlası zarar ona göre. Dengeli olmaya dikkat edin, dengeli olma olayından zaten daha önce geçmiş yazılarımın bir tanesinde de bahsetmiştim. Denge hayatın en önemli konusudur. Dengesiz bir insan, dengesiz bir yaşam sürer. Uyuşturucu kullanır, jilet çeker... Fakat belli ki Conan dengeli adammış. Dengeli kesiyor, biçiyor. O yüzden siz de onun gibi uslu çocuk olup kurallara uymaya son safhasına kadar dikkat etmeye çalışın. Çalışmak yetmez, uyun!

Ekran görüntülerine baktığımızda atmosfer etkileyici. Çevre dizaynları güzel ve göz alıcı. Gözümü almasın ama benim. Ona 50 yıl gibi bir süre daha ihtiyacım olacak. Aman bende kalsın. Mesela ağaçlar ve dağların tepe noktaları muhteşem hazırlanmış. Doğayla iç içesiniz. Gez, dolaş o zaman. Piknik yap dağ başında. Mahalleden arkadaşları da topla. Tabiî Conan'la piknik ne kadar eğlenceli olabilir orası da meçhul...

Grafikler ve modellemeler "süper". Evet, bir süperlik hissettim. Süper olmak iyidir hayatın her ânında. Conan da süper olmuş, şekil olmuş, iyi olmuş. Kılıcını elinde tuttuğu an tam karizma. Kızlar peşini bırakmayacak. Doğuştan torpilli zaten adam. O kadar kas bende olsa dünyayı ele geçiririm vallahi. Amcam yağ yerine resmen kas yakıyor enerji için. Analar neler doğuruyor, böylesi gelmez bir daha. Bak ciddiyim geyik yapmıyorum. Bizim evin güvenliği olsa keşke. Tanışır kaynaşırdım hem. Ne güzel olurdu. Şu an bu satırı okuyan sizlerle de tanıştırırdım yeni dostumu. Neyse, hayâllere kapılmaya gerek yok, hayat zaten bir hayâldir, o yetiyor bana esasında.

Şekil grafikleri, sağladığı multiplayer mod'uyla, barbarlarıyla, modellemeleriyle, atmosferiyle ve piknik adamı Conan'ıyla Hyborian Adventures çıktığında alınmayıp oynanılmayacak gibi değil, aksine alınıp oynanılacak gibi. Bir deneyin en azından. İyi deneyim sağlar...
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive