Gönderen Konu: Command & Conquer: Tiberian Sun  (Okunma sayısı 540 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Command & Conquer: Tiberian Sun
« : 10 Ağustos 2007, 18:57:34 »
Command & Conquer serisini kim unutabilir ki?... Bazıları için devrim yaratan strateji oyunlarıydı, bazıları için ise strateji oyunlarının temelini oluşturan yapımlar olarak adlandırıldılar! Ama kesin bir şey vardı ki; C&C serisi bir efsaneydi... Ve unutulmayacaktı!

C&C: Tiberian Sun, Westwood Studios�un (Çöktü firma, üzülerek söylüyorum) C&C: Red Alert oyunundan sonra gelen ilk yapımdır. Red Alert�ta büyük başarı sağlayıp, milyonlar sattıktan sonra zaten yeni bir oyun kaçınılmaz oldu. Peki Tiberian Sun eski başarıyı tutabilecek miydi? Oynatalım Uğur�cum...

Yıl 2005 olsa da, hatta 2006 yılına girmemize topu topuna 2-3 ay kalsa da, Tiberian Sun şu an bile benim için olmazsa olmazlardandır. Ara sıra bilgisayarıma kurup, eski günleri hatırlar ve kendimce nostalji havası yaratırım. Hala o grafikler, o sesler aklıma kazınmış durumda. Nasıl unutabilirim ki o bölümlerin çeşitliliğini, harita tasarımlarını, savaş makinelerini, askerleri?!... Nasıl ha!? İşte, bazı şeyler hiç bir zaman eskimez, her ne kadar cazip gelmese de (bana hala cazip geliyor) artık o oyunda grafiğe, sese bakılmaz. Yapımın değeri ve emeği önemlidir. Bazıları sevilir, bazılarıysa kaybolur gider yaşlanan dünya içinde...

Her neyse, bu kadar eski günlere döndüğümüz, belki de çocukluğumuzu hatırladığımız yeter. Bakalım neden o zamanlar ve de şimdi Tiberian Sun eskimeyen yüzüyle bize cazip geliyormuş?...

Oyun 2 CD ile geliyor. Fakat tek CD�den kurulumu yapıyoruz çünkü, 1. CD�den Global Defence Initiative (GDI) senaryosunu, 2.�sinden ise Brotherhood of NOD grubunun bölümlerini oynayabiliyoruz. Ben açıkçası hep NOD grubunun başına geçerdim, çok daha cazip görünürlerdi bana. Nerde kalmıştık? Hah, kurulumu tamamladıktan sonra oynayacağımız ordunun CD�sini takıp ana menüye geliyoruz. Single Player�ı seçip başlıyoruz...

Her bölüm sonunda çeşitli videolar gösteriliyor. Senaryoya başlangıç filmini izledikten sonra doğal olarak ilk başta harita tasarımları dikkatimizi çekiyor. O zamana göre o kadar profesyonelce hazırlanmışlar ki, şimdi bile bazı strateji oyunlarının haritalarına �çatırt� diye geçirecek potansiyele sahip!

Her gerçek zamanlı strateji oyununda olduğu üzere, Tiberian Sun�da da başlıca binalar mevcut. Fakat o kadar çok çeşit bolluğu var ki, bazen bina menüsünde kaybolabilirsiniz :P!! Oyunda hiç bir zaman paranızın çok fazla düştüğünü görmüyor ve de çok azaldığına rastlamıyorsunuz. Bu oran o kadar iyi yerine oturtulmuş ki, 6-7 yıl sonra ancak Westwood�u kutlama şansını bulduğum için kendimden utanıyorum...

Ayrıca ordu güçleri arasında da farklılık gözlenmiyor. GDI ne kadar güçlüyse NOD�da o kadar güce sahip. Fakat tabii ki birim farklılıkları var. Bina ve tankların görünüşleri ve doğal olarak senaryo farklı. Bence 2 hikayeyi de bitirin, oyunun güzelliğini iyice kavrayın.

Tiberian Sun�ı, Westwood Online üzerinden oyayabiliyorduk, ama Westwood kapandıktan sonra serverlar da kapatılmış mıdır pek bir bilgim yok o konuda?... Ama belki EA kendine bağlamış olabilir serverları, çünkü o zamanlar Westwood, Electronic Arts�la birleşik olarak çalışıyordu.

Bu güzel nostalji yazımızın ne yazık ki sonuna geldik arkadaşlar. Hala Tiberian Sun�a sahip değilseniz sizi sadece kınıyorum. Oyunu da çabucak eski yapımları biriktiren arkadaşınızdan veya başkasından edinmenizi emrediyorum (EA�den ne kadar aldığımı soranı çizerim :D)!...

Mert "Gofret" Gümüş
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive