Gönderen Konu: Gotcha!  (Okunma sayısı 432 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Gotcha!
« : 10 Ağustos 2007, 19:22:56 »

Hatırlar mısınız eskiden -hatta hâlâ var- FPS oyunlarının çocukları şiddete yönelttiği,  insanları hırslandırdığı ve bu yüzden de dünyadaki suç oranının arttığı konusunda tartışmalar vardı.  Bunu yenmenin tek yolu ise FPS, TPS gibi oyun türlerinden vazgeçmekti. Ya da kandan vazgeçmek...

İşte Sixteen Tons Entertainment  kandan vazgeçme yöntemini uyguladı ve   "Al, oyna, sözlü yapacağım!" edasıyla  önümüze "Gotcha!"yı koydu.  Gotcha da bana biraz koydu çünkü bu oyunun spor oyunu  mu yoksa bir FPS oyunu mu olduğunu yarım saat düşündüm. Ama en sonunda karar verdim ki bu bir FPS. Kansız FPS! Oyunumuz Gotcha,  altı kişiden oluşan iki takımın birbirini  boya silahlarıyla vurarak ve birbirlerinin bayraklarını çalmaya çalışarak oyunu kazanma mücadelelerini konu alan bir FPS oyunu.

Gotcha'da ister kendimiz bir lig kurarak, ister mevcut ligleri oynayarak, istersek de internet üzerinden multiplayer oynayarak  eğlenebileceğimiz bir oyun. "Eğlenebileceğimiz" mi dedim?  Sonraki paragrafları bekleyin... Az sonra!  Oyunda toplam 28 takım, 17 oyun alanı, 12'si herif 6'sı avrad olan 18 karakter var.  Takımların herbiri bir ülkeye ait. Ama maalesef bu ülkelerin içinde güzel Türkiyemiz yok.

Hiç anlamadığım ve anlamamakta inat ettiğim konulardan biri, insanların neden internet cafelerde Counter-Strike oynadığı ve bunun için neden okulun kırıldığıdır. Yaw kardeşim başka online oyun mu yok? Şimdi neden Counter-Strike'tan bahsettiğimi sorarsanız,  size Gotcha'nın tamamen bir counter-strike motoru üzerine kurulu olduğunu söylerim. Yok telsizmiş, yok ölünce diğerlerini izlemekmiş, hepsi aynı! Sadece üç fark var: Gotcha'da sadece bir silah var,  kurşun yerine renk renk boyalar kullanılıyor ve ölünce başka bir takım arkadaşınız yerine oynayabiliyorsunuz.  Aynı sanal bellek hataları,  aynı  grafikler...  Hah bir de sesler değişik. Gotcha'nın sesleri Counter-Strike'tan çok daha iyi. Gerek gaza getirici müzikler gerekse elenen elemanların tepkileri...

Şimdi de bayağı bir uzak olduğumuz  boya savaşının kurallarından bahsedelim. Altışar oyuncudan oluşan iki takım ile  oynanan  boya savaşında takımların amacı  birbirlerini vurarak elemek ya da birbirlerinin bayraklarını ele geçirmek. Üç kere vurulan oyuncu eleniyor. Maçlar iki devre halinde oynanıyor ve en çok kazanan takım üç puanın sahibi oluyor. Beraberlik hâlinde bir puan alan takımlar kaybetmeleri durumunda kocaman bir sıfırla yetinmek zorunda kalıyorlar. Aynı canımız cananımız futbolumuz gibi yani...

Ve işte beklediğiniz an... Eğlendiricilik!  Ama yok... Eğlendiricilik! Eğlendiriciliiiiiik! Eğlendiricilik pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım! Arkadaşlar daha ilk savaşta oyundan sıkıldım. Yani, bu oyun da internet cafelerdeki Counter-Strike  saltanatını sona erdiremeyecek gibi görünüyor...

Gotcha'yı almayın arkadaşlar. Her ne kadar sadece bir cd olsa da, paranıza yazık. Ha belki  FPS dünyasına giriş yapmak isteyen ve kandan etkilenen küçük arkadaşlarımıza (0-3 yaş. Lütfen cd'yi ağzına sokma. Boğazına kaçar!) bu oyunu önerebilirim. Ama yok lan, kimse oynamasın bu oyunu ki Almanlar da düzgün oyun yapmayı öğrensinler...

Yiğit Tokgöz
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive