Gönderen Konu: Halo: Combat Evolved  (Okunma sayısı 565 defa)

Çevrimdışı melih123

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 2352
    • MSN Messenger - steve_melih@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
Halo: Combat Evolved
« : 30 Aralık 2007, 21:25:53 »
Halka biçimli yapay gezegenler delikanlıyı bozar!

“Ay, ay, ay, kaçın anneciiiim!” diye topuklayan minik şirin uzaylıların ardından “Canıııım, çok şekerler yaaaa!” şeklinde ateş ederek gidiyorsanız bir oyunda, emin olun ya oyunda bir yamukluk vardır, ya da onu yapan programcılarda! Tabii Sinan ve Tuğbek’in aksine ben istisnasız her oyunda ateş açarken ya Palpatine gibi hafif çatlak kahkahalar atarım, ya da eğer çok bunaldıysam “Geberin gayri laaaaheyyyyy!” diye efektler saçarım. Bu durumda benim ruhsal durumum nedir, varın siz karar verin. Ya da vermeyin, kime ne?

Halo X-BOX için yapılmış en sağlam oyunlardan biri oldu ve dünyada 3 milyondan fazla satarak büyük ilgi çekti. Haliyle PC versiyonu da çıkmak zorundaydı. Ama korkmayın, bu basit bir port değil. İçerik konsol sürümüyle aynı olsa da, grafiklerden oynanabilirliğe dek pek çok unsur PC’nin yeteneklerinden faydalanacak biçimde elden geçirilmiş. Ve fakat insan bir defa oyuna girince bunda teknik açıdan ne kadar başarılı olunmuş diye sormadan da edemiyor. Eğri oturup doğru konuşalım, Halo piyasadaki en manyak X-BOX oyunu olabilir, ama grafik açıdan en gelişmiş PC oyunu kesinlikle değil.
Aslında Halo’nun sistemleri bu kadar zorlamasına bir açıklama var gibi, her ne kadar ben pek katılmasam da. PC sürümü herşeyden önce konsol oyuncularının asla karşılaşmayacağı cinsten bir düşman yapay zekasına sahip. Covenant savaşçıları trene bakar gibi üzerlerine yağan kurşunları seyretmiyor, savaş alanında adeta dans ediyorlar. Ama bu köşe kapmaca oyunun yarısından sonra beliren ölüme susamış manyaklar yüzünden kesintiye uğruyor, o da ayrı. Peki ama yapay zeka tek başına bu kadar işlemci gücü yer mi? Olabilir tabii, ama ben sanmıyorum.

Halo iyi bir oyun aslında, pek çok diğer yarım yamalak aksiyon ile kıyas kabul etmez bile. Ama doğrusu benim beklediğim bu değildi. Konu fena değil, baş karakter iyi, grafikler idare eder, hatta zaman zaman etkileyiciler. Ses ve müzik zaten çok iyi, multiplayer kısmı ise çoğu oyundan çok daha sağlam. Ama günün sonunda, koltuğumda geri yaslanıp ta Halo’ya baktığımda, doğrusu ilk Unreal’da olmayan pek az şey bulabiliyorum. Bu kadar seneden sonra Halo çok daha iyi olmalıydı korkarım. Doğru, X-BOX için çok iyi bir oyun, PC için de vasatın çok üstünde. Ama yine de efsane olacak bir yapım değil, en azından benim açımdan.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Halo: Combat Evolved
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2007, 23:03:44 »
paylaşim için saol