Gönderen Konu: King of the Road  (Okunma sayısı 518 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
King of the Road
« : 10 Ağustos 2007, 19:31:38 »
Her gün kilometrelerce yol yapan, taşıdığı ağır yük yüzünden çekilmez bir monotonlukta, gece gündüz kahır çeken, TIR ve Kamyon şoförlerine adanmış bir oyun King of the Road. Sağ tarafa Sibel Can, sol tarafa Hülya Avşar resmini koyduktan sonra, radyonuza da arabesk şarkılar koyduğunuzu varsayarak hemen oyunumuzu sizlere tanıtmaya başlıyorum.

King of the Road�da amacımız aldığımız yükleri zamanında veya zamanında önce, rakiplerimizin önünde, gitmesi gereken yerlere teslim etmek. Taşıdığımız yükler bazen Canlı Tavuk, Bazen Yumurta veya alakasız şeyler olabiliyor. Bu teslimatları yaparken bilmeniz gereken bazı klavye kısa yolları bulunmakta, bunlar ;

Tab: Bu tuş sayesinde haritayı açabilir, iki kere basarsanız küçük ve detaylı haritayı kullanabilirsiniz.

W: Yağmurlu havalarda sileceklerinizin çalışmasını sağlar.

L: Kamyonetinizin farlarını yakar.

H: Korna çalmanızı sağlar ama ben pek bir faydasını göremedim, yine de oyuna kattığı atmosfer yeter.

�+� / �-�Artı tuşuna basarak yük alabilir, eksi tuşuna basarak yükünüzü bırakabilirsiniz.

V: Kamera açısını değiştirmeye yarar ki ben sürekli iç kamerada oynadım, size de bu kamera açısını tavsiye ediyorum.

Kullanmanız gereken tuşların kısa tanıtımları bu kadar, şimdi genel görünüme bir göz atalım. Bir teslimat görevi aldıktan sonra sol üst köşede aldığınız teslimat için size verilen süre belirmekte. Bu süre dolmadan teslimatı bitirmelisiniz. Bununla birlikte yapacağınız teslimatta kaç rakibinizin olduğu ve sizin o anda kaçınça olduğunuzda bu ekranda belirtilmekte. Üst bar kısmında sağ tarafa doğru baktığımızda, kamyonetimizin benzin durmu ve fiziki durumu gösterilmekte. Eğer kamyonet hasar aldıysa yol kenarlarında bulunan (Repair) tamir dükkanlarına gitmeli ve paraya kıyarak aracımızı tamir ettirmeliyiz. Eğer benzin durumumuz da bir azalma söz konusuysa ve yolda kalmak istemiyorsanız yine yol kenarlarında bulunan Benzin İstasyonlarına uğramalı ve benzin almalıyız.

Eğer çok zor durumda kalırsanız ve etrafta tamir / benzin istasyonu bulunmamaktaysa �Esc� tuşuna basarak 911�i çağırabilir ve afederseniz kazık bir ücret ödeyerek bulunduğunuz kötü durumdan kurtulabilirsiniz ki bu işlemi aracınızın devrildiğinde de uygulamanız gerekmekte.

King of the Road�ın en güzel özelliklerinden biride oyuna kendi MP3 dosyalarınızı yükleyebilmeniz. Bu özelliği kullanabilmek için oyunu kurduğunuz dizine gidip Music klasörü altına oyunda çalmasını istediğiniz MP3 dosyalarını kopyalamanız gerekmekte.

Oyunun ilerleyen aşamalarında yol kenarlarında bulunan TIR (Çekici) veya Kamyonetleri de kendi filonuza dahil edebilir ve ufaktan kendi imparatorluğunuzu kurabilirsiniz. Yine kullandığınız aracı (Repair) tamir dükkanlarında modifiye edebilir ve güçlendirebilirsiniz.

King of the Road, fizik modellemeleri açısından zayıf kalsa da enteresan bir atmosfer ile oyuncuyu kendine bağlıyor ve kurtulması gerçekten zor. Çıktığı günden bu yana bu oyunu oynayan birisi olarak artık kendimi bir uzun yol şoförü olarak görüyorum ve oyunu her oynayışımda ilk oynadığımdaki tadı almam mümkün oluyor.

Bir oyun bu hissi yaşatıyorsa, bence diğer faktörlerin pek bir önemi kalmıyor. Yapıldığı yıl itibarı ile çok başarılı olan King of the Road�ın günümüzde çok daha başarılı rakipleri var. Buna en iyi örnekte Hard Truck serisi. Fakat siz bu tür oyunlardan hoşlanıyorsanız, mutlaka King of the Road�ı edinmeli ve tecrübe etmelisiniz. Son sözümü yine uzun yol şoförlerimizden çıkan anlamlı bir mani ile tamamlamak istiyorum, �Hatalı sollama, evine acı haber yollama�.
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive