Gönderen Konu: MAFIA  (Okunma sayısı 541 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
MAFIA
« : 10 Ağustos 2007, 19:33:45 »
Konuş lan, Frank nerede?
-Söylemiyorum ne olacak? Hem sen kimsin ki racon kesiyorsun?
-Sen fazla olmaya başladın! Yok konuşmayacak bu sıkın topuğuna!
-Topuk� Korktun mu? Sıksana kafama! Yemedi değil mi?
-Damarıma basmayacaktın! Sıkın kafasına.! Hâtta durun ben halledeyim.

Eğer incelemelere girerken yazdığım konuşmalardan bıktıysanız direk bana mesaj atın. Ya da başka tavsiyeleriniz vardır, yine bana mesaj atın. Bunu belirtmek istedim. Ama uzatmadan oyuna geçiyorum...

Bir çoğunuz �Mafia� oyunu oynamışsınızdır ya da görmüşsünüzdür. Ama mutlaka duymuşsunuzdur. 3. şahıs aksiyonda bir devdir Mafia. Bana göre en iyisidir ve bana katılanlar da olacaktır.2002 Ağustos ayının sonlarında piyasaya sürülen ve çok beğenilen bu oyun çıkalı  3 yıl oldu ama inanın hala sıkılmadan oynuyorum.

Oyunun en çok hayran bırakan yanı senaryosu bence. Film yapmak isteseler en iyisi olurdu. Kısaca anlatsam iyi olacak sanırım�
Salieri�nin adamları bir görevi halletmektedirler ve arabalarını değiştirmek zorunda kalırlar. Taksicilik yapan adamımız Tommy sağa çekmiş sigarasını içmektedir. Birden karşına çıkan Salieri�nin adamları ona taksiye atlamasını ve sürmesini emrederler. Tommy söyleneni yapar ve onları başarıyla kaçırır- bu görevi Tommy olarak biz yapıyoruz-. Karşılığında para almasına rağmen işten sıyrılamaz ve bir müddet sonra Salieri için çalışmak zorunda kalır. Bunun nedeni düşmanların Tommy�e saldırmasıdır.hepsini anlatmam mümkün değil. Gerisi malûm mafya olayları�

Oyunda tıpkı GTA serisindeki gibi hem yaya hem de araba ile yolculuk yapabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra sizlere ekstradan tren ve tramvay da yardımcı oluyor. Şehirde trafik kuralları tıkırında maaşallah. Kırmızıda geç polis, 60 km/s den hızlı git polis� Bazen insan sıkılıyor ama bu durum oyuna zevk ve ayrıcalık katıyor.

Oyundaki hasar motoru zamanına göre oldukça iyi. 60-70 tane farklı araç var. Oyunun geçtiği yıllar dolayısı ile eski araçlar kullanıyoruz. Araçların benzinleri bitiyor ve depoyu dolduruyorsunuz. Ayrıca oyunun en hoş taraflarından birisi araçların kilometrelerinin artması olmuş. Aldığınız yola göre araba ne kadar gittiğinizi haber veriyor.

Silah çeşitleri iştah açıyor-tövbe tövbe silah da iştah mı açar-. İşkence için bir silah, tek mermide indirmek için başka silah� Hepsi çok güzel. Günümüzde bile  bu tarz oyunlarda karşınızdaki adamlar 2-3 mermide iniyor ve başka bir adam sizi aynı silahla vurmaya kalktı mı ölmek bilmiyorsunuz. Yani çok saçma bir durum ortaya çıkıyor. �Mafia� da bu sorundan pek söz edilemez.

Şehir sakinlerinin hareketleri gerçek gibi. Adamlar sokakta çarpışıyor ve tartışıyorlar. Kimileri polisten kaçıyor. Tren bekliyorlar. Araba ile kaza yapıyorlar ama bu kazalar durduk yere olmuyor. Nadir ve gerçekçi oluyor. En enteresanı  intihar� Canından bezen vatandaş gidip köprüden atlamaya kalkıyor. Bu da görüntüyü renklendiriyor tabiî�

Oyunun menüsünü kısaca anlatayım. Oyunun ana menüsü solda bir liste şeklinde hazırlanmış ve arkasında bir çalışma masası var. Daha doğrusu bir oda var. Liste dolgun ve güzel hazırlanmış. Oyun içindeki menü sol üste yerleştirilmiş küçük bir liste şeklinde.Yalnız burada bir şey dikkatinizi çekecek. Oyun içindeki listede �exit game� en üstte. Bu biraz saçma olmuş bana kalırsa. �Niye?� diyecek olursanız, bu resmen bir an önce çık gibi bir şey oluyor. Bence bu seçenek en altta olmalı. Yanlışsam düzeltin�

Aklımda toparladığım şeylerin hepsini yazdım galiba ama yine bu kafa bir şeyler unutmuştur. Bir şey kalmadığını düşündüğüm için geçiyorum.

Belki zamanımıza göre eski sayılır oyunun grafikleri ama bence öyle değil. Oyunda üstünde en çok durulan şey insan suratları ve arabalar olmalı. Çünkü bunlar oldukça başarılı. 2002 yılını düşünün� Bence o zamanın en iyi grafiklerine sahipti bu oyun. Her şey mükemmel grafik olarak. Ama birkaç eksik mutlaka olacaktır. Benim aklıma gelen insanın kendi elinin içine girmesi. O da çok sık olmuyor zaten. Kısacası grafikler çok iyi. Seslere gelince� Klasik mafya müzikleri. Sıradan zamanlarda �lay lay lom� müzikler var ama aksiyon dolu zamanların hakkını veriyor ses ve ses efektleri. Çarpışma sesleri gerçekçi olmuş.  Pek bir pürüz yok seslerde anlayacağınız�

Oyunun oynanışı kolay. Gerekli tuşlar doğal olarak kontrol bölümünden öğreniliyor. Kolay akılda kalacak şekilde tasarlanmış bulunuyor. Ve emin olun oyun çok eğlendirici. Görevleri bitirdiğiniz zaman şehirde istediğiniz gibi artistlik yapabilir ve racon kesebilirsiniz.

Yazının sonunda bir şeyi vurgulayacağım. Bu oyun aksiyonların efendisi! Hayatımın oyunu ve eminim bu oyunu hâlâ unutamayanlar vardır. Tıpkı benim gibi�
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive