Gönderen Konu: RACE The WTCC Game  (Okunma sayısı 995 defa)

Çevrimdışı яєαρєя

• 3. SINIF UYE
  • Puan 253
  • reaper
    • MSN Messenger - emicin6@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
RACE The WTCC Game
« : 07 Ocak 2007, 23:06:35 »

Race... Ne kadar basit bir oyun ismi öyle değil mi? Ben bir dövüş filmi çeksem ismini "Dövüş" koymazdım açıkçası. Ama dünyanın en iyi dövüş filmini çeksem ve insanlar bunu izlese, sizce bir insan gelip bana karışır mı? Tabi ki hayır!

Sanırım ilk paragraftan, bu yazının ne kadar iddialı bir şekilde gideceğini kestirdiniz. GTR2 için bunu yapmamıştım, fakat Race için artık zamanının geldiğini düşünüyorum.

Yine emektar ama bir o kadar da güçlü Sidewinder Force Feedback direksiyonumu masama monte ettim. Sonuçta GTR2 grafik motoruyla yapılan bir oyunu gönül rahatlığıyla oynayacaktım. Beklentim "bir iki araba farklı, pist farklı, hafif değiştirilmiş; yine böyle jpeg dolu bir menü, önden çekişli 200km sürat yapan dandik arabalar. O kadar." idi. Evet, idi diyorum. Çünkü oyuna başladığım anda kendi kendime yemin ediyorum. "Saçmalama! Bu ne!" dedim. Aynı grafik ve fizik motorunu 3 ay içinde bu kadar geliştiremezler. Hayır, imkansız! Ne kadar zamanda nasıl yorum topladın, nasıl eksiklerini giderdin, nasıl aynı oyundan bam başka bir oyun yarattın ey Simbin? Mısırlıların nasıl piramitleri yaparken uzaylılardan yardım aldığı tartışılıyorsa, artık Race'i de bu kategoriye koyabiliriz arkadaşlar. Tek kelimeyle, "İnanılmaz!".

Race - The WTCC Game, adından da anlaşılacağı gibi WTCC klasmanı için yapılmış özel bir oyun. Yani sadece WTCC arabaları ve pistleri var. Tabi ki hepsi lisanslı ve şu anda pistlerde cirit atan o muazzam derecede modifiyeli arabaları ve sürücüleri içermekte. Oyunda tüm bu sürücülerin ve arabaların zamanlamaları, herşeyi yasal olarak kayıtlı. Hatta sürücülerden daha iyi zamanlama yapmayı denememize (denemeye diyorum, inanılmaz zamanlamalar çünkü) şans tanıyan Driver Duel bölümü bulunmakta. Yani siz İstanbul Parkta en hızlı zamanlamayı yapan sürücü ile kapışabileceksiniz. Denemesi bedava.

Simbin'in yaptıklarından beni ikinci kez şok eden şeyi menüsü oldu. Şu âna kadar oynadığım tüm simulasyon oyunlarının menüsü bir iki yazı, bir iki jpeg ve hani sıkmasın insanları diye kayan yazı konulmuş saçma menülerdi. Ama bu da ne! Bu kadar klas bir menu hayatımda bir Flight Simulator'da, bir Rainbow Six serisinde, bir de Gran Turismo'da gördüm. Renk seçimi, uyumlar tek kelimeyle mükemmel. Özellikle bunu belirtmek istedim. Simbin sadece oyunun oynanışına değil, her şeyine yüzde yüz emek sarf etmiş.

Gelelim Race'in GTR2'den farklarına. Birincisi, grafikler. İnanın bu kadar ışıklandırma farkı hiç ama hiç beklemiyordum. Oyunu full'de açtıktan sonra resmen şok oldum. Biraz yarıştıktan sonra düşündüm "Acaba şu önde olan kaza gerçek miydi?". Bugün piyasada bulunan en iyi grafikli yarış simulasyonu diyebilirim. Özel efektlerin artık vıcığını çıkarmaya başlamışlar. Özellikle herkes GTR2'de kokpitten oynarken ki yağmur efektini hatırlar. Tamam; iyiydi diyelim, ama RACE'in ki tek kelimeyle mükemmel. Kendimi resmen yağmurda araba kullanıyormuş gibi hissettim.. Artı olarak, oyun çok iyi optimize edilmiş. (Özellikle son güncellemeyle, öncesinde bazı ölümcül performans sorunları yaşanabiliyordu.) Yani GTR2 gibi saçma sapan ayarları açınca çok fazla sistem yememeye başlamış. Tabi sisteminize göre değişir. Oyun gerçekten iyi bir kart istiyor. Şahsen oyunu 7800 SLI sistemimle gayet rahat oynadım. Tek bir 7800gt ile çalıştırdığımda bayağı hissedilir derecede performans düşüşü yaşadım ve grafikleri bayağı bir kısmak zorunda kaldım.
İkinci olarak, fizikler. İlk sebep; WTCC arabalarının GTR2'deki o canavarlardan çok daha güçsüz oluşları nedeniyle fiziklerde oynamaya gidilmiş. Yani o 200km/s'yi hissettirmek için oldukça uğraşılmış. Sonuçta önden çekişli bir super salon araba kullandığınızı hissetmenizi sağlamışlar. GTR2 de 130 km ile RACE'de 130 km gerçekten farklı. Ayrıca oyundaki arabalar nedeniyle ve doğal olarak hızları GTlere göre limitli olduğu için oyun biraz daha kolay hale gelmiş. Direk tüm yardımlar kapalı tam bir simulasyon modunda başlamama rağmen, oyun oldukça kolaydı. Fakat bunu Simbin'e kesinlikle yormayacağım. Çünkü olay tamamen arabaların farklılığıyla ilgili.

Gelelim online kapışmalara. Oyun Valve'ın STEAM'ini destekliyor. CD-Key'imizi yazdıktan sonra gayet rahat oyunlara bağlanabiliyoruz. Özellikle bilgisayarla değil de, multiplayer oynamak aşmış zevkli. Hele güç geri tepmeli bir direksiyonunuz varsa, tadından kesinlikle yenmiyor. Yarışlara yine ister Practice > Qualify > Warm Up > Race 1 > Race 2 sırasıyla, ya da direk Race 1 veya 2 ile başlanılabiliyor. Online oynarken genelde herkes once bir warm up yapıp, sonra direk yarışa geçmek istiyor. Oyunda ayrıca yarışa başlamadan önceki formasyon turunda çok rahat lastik ısıtabiliyorsunuz. Lastiklerin ısısının ne kadar önemli olduğunu GTR2 incelemesinde bulabilirsiniz. Oyunda herhangi bir bağlantı sorunu yaşamadım. Gayet rahat ve lagsız bir şekilde oyun oynamak mümkün. Yarış başlamadan yeşil ışık zamanı tüm bilgisayarlar kendi zamanlarını birbirilerine bildirip, herkesin aynı anda başlamasını sağlıyor. Bir nevi senkronizasyon yapılıyor diyebilirim.

WTCC'de özellikle dikkatimi çeken, yapay zekayı ne kadar zorlasam da hep saçma sapan hareketler yapmış olması. Mesela ısınma turu atarken herkes lastik ısıtıyor (evet, yapay zeka bile), beni geçmeseler bile bana çok rahat çarpabiliyorlar. Resmen çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kesinlikle acil duruş gibi bir alışkanlıkları yok. Sanırım bu da yapay zekanın çok sıkı olmasına çalışılıp, ufak detayları atlamalarından olmuş diyebilirim. Kıracağım tek not buradandır.
GTR2'nin o vahşiliği olmasa da, WTCC şu anda simulasyon açısından GTR2'den bir adım önde. Gerek giderilmiş grafik bugları, gerek yeni arayüzü, gerek çok detaylı tasarlanmış pistleriyle şu anda her simulasyoncunun elinde, hatta dvd-rom'unda olması gerekiyor. Fakat eklemeden geçemeyeceğim, oyun için kesinlikle bir direksiyon ya da analog kontroller kesinlikle farklı bir deneyim sunuyor. Güç geri besleme olması tabi ki ayrı bir avantaj. Çünkü direksiyonun tepkileriyle arabanın ne zaman yoldan çıkabileceğini çok rahat anlayabiliyorsunuz. Evet, bir diğer Simbin yazımız bitmiş bulunmaktadır dostlarım. Şimdi ne yapılır? Tabi ki Race oynanır. Kalın sağlıcakla...

http://rapidshare.com/files/10579974/RACE.mpeg.htm

Çevrimdışı яєαρєя

• 3. SINIF UYE
  • Puan 253
  • reaper
    • MSN Messenger - emicin6@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
RACE The WTCC Game
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2007, 16:03:46 »
arkadaslar sunu soyleyım verdıgım o rapid linki oyunun tanıtım vıdyosu ındırıp izleyebilirsiniz oyun burdan guzel ben ziyo ama piyasada yok zannedersem

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
RACE The WTCC Game
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2007, 13:05:04 »
saol kardeşim

Çevrimdışı FabregaS

• Osc Yönetici
  • 2. SINIF UYE
  • Puan 2519