Gönderen Konu: Sniper Elite  (Okunma sayısı 769 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Sniper Elite
« : 10 Ağustos 2007, 21:49:31 »
Sniper Elite ilginç bir oyun. Oyunun ilginç oluşu beni bayağı bir etkiledi sanırım, çünkü yaklaşık bir buçuk ay önce Sniper Elite�in PS2 versiyonunun incelemesi yine benim ellerimden çıkmıştı ve şu an ise aletin içinde PC versiyonunun CD�si takılı. Hayatım boyunca çok az oyunu hem PS2�ye, hem de PC�ye satın almışımdır. Bu iki alete de aldıysam kesin bir iş vardır. Mutlaka bir şeyler vardı bu oyunda ve iki versiyonunu da almışım. Bakalım beni etkileyen etmenler nelermiş?...

2. Dünya Savaşındayız. Almanya ve Rusya ciddi bir savaşın içinde ve ilişkiler çok kızışmış durumda. Rusya kuvvetleri, Almanya�da bulunan atom bombası teknolojisini çalmak istiyor ve kötü amaçları üstüne kullanmayı amaçlıyor. Biz ise oyunda OSS adlı örgütün Amerikan bir askerini yönetiyoruz. Rusya�nın bu kötü düşüncesini gerçekleştirmesine engel olmaya calışacağız (Yahu o zamanlar Rusya ve Amerika, Almanya�ya karşı bir değil miydi? Ama çıkar ilişkileri tabiî...). Ama bakalım yapabilecek miyiz?...

Zorluk seviyelerinden birini seçiyoruz ve oyuna başlıyoruz. Sniper Elite'de bir keskin nişancıyı canlandırıyoruz. Oyunun esas kuralı: �Gizlenerek düşmanı alt etmek�. Bunu uygulamazsanız emin olun ki fazla ileriye gidemezsiniz. Ramboluk taslayıp millete artistlenmeye bu oyunda yer yok. Herkese okuldaki zamanlarınızda olduğu gibi kabadayılık çekemeyeceksiniz. Bilirsiniz, her okulun bir kabadayısı vardır, millete diklenir, tüm öğrenciler ondan korkar. Bir de onun yanında dolaşan birkaç arkadaşı vardır, bunlar kabadayının arkasından yürür, koridordan geçerken bu herifler herkes bunlara bakar ve yol verir. Yahu oğlum korkmayacaksın, çıkacaksın karşısına, o sana dikleniyorsa sen de ona dikleneceksin, ayrıca yanına birkaç arkadaşını da alacaksın, sonra tekme tokat artık Allah ne verdiyse dalacaksınız bunlara. Zaten bu kabadayılar aslında kendilerini güçlü gösterirler, sadece yağdan oluşurlar, kas falan yoktur ve güçsüzdürler. O yüzden girişeceksin adama...

Oyuna yapımcılar bir atraksiyon yerleştirmişler ki bu orijinal bir olay olmuş. Mesela ateş ettiniz ve o mermi ateş ettiğiniz askeri vuracaksa kamera yavaşça mermiye odaklanıyor ve ağır çekimde mermiyi izliyor. Ardından da zaten merminin ağır çekimde nasıl düşmanın kafaya girdiğini görüyorsunuz. Bu o kadar zevk verici bir olay ki... Gaz yapıyorsunuz.

Oyunun kanaatimce tek kötü yanı silah çeşitliliği olmuş. Çok kıt kalmış Sniper Elite bu konuda. Yanınızda bir tabanca bir de sniper tüfeğinizi taşıyorsunuz. Diğer silahları ise ölü düşmanlardan topluyoruz. Fakat çeşitleri pek fazla değil. Ama zaten taramalı türü tüfekleri fazla kullanmayacağımız için toplamasanız da olur. Dediğim gibi, gizli gizli yapın işinizi işte oğlum, hasta etmeyin adamı... Yapmasanız da olur aslında, beni ilgilendirmez, oyunda �Game Over� olacak sizsiniz, ben değil, niye takayım ki değil mi ama?! Hem bu işe takarsam gece gözüme uyku girmez. Aman girmesin zaten!

Grafikler aslında bazen beni çok güldürdü, bazen üzdü. Mesela bir duvara ya da düz bir yere yanaştığınızda adam ara sıra duvarın içinden geçebiliyor. Aklı sıra hayaletlik taslıyor işte, ne beklersin ki zaten OSS örgütünden hehee... Ama genel olarak iyi hazırlanmışlar. Atmosfer iyi, modellemeler güzel, silahlar profesyonelce tasarlanmış. Özellikle ateş ve duman grafiğine dikkatinizi çekerim, çünkü gerçekten göz dolduruyorlar. Fakat! Fakat duvar grafikleri ve bina grafikleri o kadar da kaliteli değil. Gönül ister ki, onlar da kaliteli olsun, ama olmayınca da olmuyor, inat etmenin alemi yok.

Ses olarak oyun istenileni başarıyor. Başarmasaydı hele, basardık vallahi GamerBug ekibi olarak Rebellion firmasını! Kan çıkardı hehee! Seslerin en iyi olduğu nokta ateş ettiğiniz an! Silah sesleri gerçekten Sniper Elite�e kaliteli aktarılmış. Ne kaliteli adamlarmış bu Rebellion firması yetkilileri de...

Son olarak söylemek gerekirse, oyun tam bir sistem dostu ve 128 MB Ram, 32 MB ekran kartı gibi berbat ötesi bir sistemde bile çalışıyor. O yüzden gidin Sniper Elite�i gönül rahatlığıyla edinin. Beğeneceğinizden ve güzel vakit geçireceğinizden eminim, benim gibi karamsar biri bile eğlendikten sonra...
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Sniper Elite
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2008, 16:34:59 »
Paylaşim için Sağol