Gönderen Konu: Xpand Rally  (Okunma sayısı 516 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Xpand Rally
« : 10 Ağustos 2007, 22:16:58 »

Bu sefer konuşma ile girmeyeceğim. Gerçi uzun zaman sonra NFS: Most Wanted�ın demosunu incelerken kardeşimle aramda geçen bir konuşmayı yazmıştım. Bu günlerde yoğun bir sınav temposu içinde olsam da elimden geldiğince çok yazmaya çalışıyorum. Bu yazıyı pek düşünmüyordum ama editörüm Yiğit, gaza getirmeyi biliyor. Ben her zaman için arabanın olduğu oyunu sevmişimdir. İnceleyeceğim oyun �Xpand Rally�, Colin McRae Rally tarzında bir oyun. İlgi çekici buldum ve inceliyorum...

Toprak yarışlarını -her ne kadar toprak olmayan yollarda da yarışımız geçse de-  hasar motorları gelişmiş olduğu için severim. Tabii bazen hasar motoru berbat oyunlar da oynuyorum ama eksikleriyle bir hasar motoru mevcut bu oyunumuzda. Yine de bu konunun yeri ayrı.

Oyunu açtım ve basit bir menü ile karşılaştım. Seçenekler sağda yer alırken, sol tarafta oyunun yapımcıları hakkında bilgiler veriliyor. Seçeneklerde �Rally Championship� ve �Single Race� modları yer alıyor.

Single Race: Verilen 8 grupta tam 35 farklı araç seçebiliyorsunuz. Size verilen yola eliniz mahkum giriyorsunuz ve en iyi zamanınızı yapmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca birçok oyunda göremediğimiz modifiye şansınız bu bölümde mevcut. Arabanın mekanik düzeninin dışında, gövde üzerinde değişiklik yaparak kendi zevkinize göre bir araba oluşturuyorsunuz.

Rally Championship: Adı üzerinde işte. Bir turnuvadasınız ve elinize verilen 3-5 kuruşla yükselmeye çalışıyorsunuz.. Modifiye şansınız burada da var tabii ama bedava değil elbette. Yarışta aldığınız derecelere göre kazandığınız �yeşil�ler buraya gidiyor.

Oyundaki diğer bir husus �Replay� seçeneği.  Ulan ne kral yarış yaptım, keşke birilerine gösterebilsem.� diye aklınızdan geçirdiğiniz yarışları kaydedebiliyorsunuz. Daha sonra hava atacağınız kişiyi eve davet edip yarışınızın kaydını sunuyorsunuz. Aklıma gelmişken; oyunda multiplayer var. Bundan yoksun değilsiniz elbette.

Yarış anını kısaca anlatayım. Geri sayım tamamlandıktan  sonra, gaza asılıp yardımcı pilotun yol bilgileri doğrultusunda ilerlemeye başlıyorsunuz. Yol kenarlarından �eceline susamış� birkaç kişi, fotoğrafınızı almak için yola atlıyor. Doğaldır ki ezemiyorsunuz -GTA oynamıyoruz burada- . Yarışın ileri bölümlerinde fark ettiğim birşey var. Yol kenarlarında toplu halde yarış izleme gibi bir şey oldukça nâdir görülüyor. Bir veya iki tane �sap�ı andıran adam yol kenarında paso alkış tutuyor. Güneşten parlayan ve genelde açık renklere bürünmüş bir yolun sonuna geliyorsunuz. Yani yarış bitiyor.

Grafikler beklemediğim kadar iyi çıktı XR�de. Mükemmeli vermese de iyi bir hasar motoru var -sürücü kamerasından görünen ön cam hep aynı yerden, aynı şekilde kırılıyor ama olsun-. Güneşin yola ve arabaya kattığı renk değişimini göz önce biraz yadırgıyor ama sonra bunun bir artı olduğu kanaatine varıyorsunuz. Çevre ise hoş bir şekilde dizayn edilmiş ve oyun türüne uygunluk gösteriyor.

Tekdüze giden ses bu oyunun belki de en büyük eksisi. Kendini belli etmeyen bir müzik yapısı var ama bu yazdıklarımdan müziğe iğrenç dediğimi çıkarmayın; o kadar kötü değil. Araba sesleri ise oyunun yapısından kaynaklanan bir nedenle kulak tırmalıyor. Devir ibresinin sona vurması bekleyen otomatik vites nedeniyle araba çok bağırıyor. Bu da o kadar kötü değil ama iyi de değil yani!

Oynanabilirlik, yarışçıların zorlanmayacağı ve yenilerin kolay alışabileceği bir şekilde hazırlanmış. Bazen, aldığınız araçtan ötürü olsa gerek, arabalar tam birer odunu andırıyor. Özellikle dönüşlerde. Ama dediğim gibi, aldığınız araçtan kaynaklanıyor. �Single Race� modundan çabuk sıkılmamanız için birçok araba ve modifiye sizleri bekliyor. Bir süre sonra sıkılırsanız turnuvada kendinizi gösterme şansınız var. İçinizdeki yarışçı ruh, sıkılmaz gibime geliyor.

Son olarak, belirtmem gereken en önemli şeye geliyorum: Maalesef oyundaki arabalar, lisanslı değil. Gerçek isimleri üzerinde yapılan harf değişiklikleri ile karşımıza çıkıyor. Yine de idâre edecek bir oyun. Maksat yarışsa, bu oyunu almanızı tavsiye ederim�

İyi Oyunlar�
Ömer �MarsH� Yalçın   
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Xpand Rally
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2007, 21:13:53 »
paylaşım için saol