Gönderen Konu: Gerçek Domuz Balıkları  (Okunma sayısı 673 defa)

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
Gerçek Domuz Balıkları
« : 01 Şubat 2008, 03:11:01 »
Gerçek Domuz Balıkları
DOMUZ BALIĞI» küt ve yuvarlak bir kafası bulunması ve gagası olmamasıyla yunustan ayrılır. Başka bakımlardan akrabasından hiç farkı yoktur. Kıyı sularının yerlisi olup, büyük nehirler yoluyla kara içlerine kadar girer.
Domuz balığı'nın insanlara havanın bozacağını haber verdiği söylenir. İngiliz yazarı Sir Francis Bacon, domuz balıkları gemilerin etrafında oynaştıkları ve birbirlerini kovaladıkları vakit yakında fırtına beklemenin yerinde olacağını yazmıştı. Domuz balığı eti 16. Yüzyıl İngiltere'sinde Kral 8. Henry devrinde çok makbuldü. Balıktan sayıldığı için perhiz günlerinde de yenilebiliyor ve ekmek ufağı, sirke ve şekerden yapılmış bir salça ile sofraya getiriliyordu.

DOMUZ BALIĞI TARAFINDAN KURTARILANLAR

Dünyanın birçok yerlerinden boğulmak üzere bulunan bir kimsenin domuz balıkları (veya yunuslar) tarafından kurtulusuna dair haberler gelmektedir.Yunus balıkları bir yüzücüye yardım edecek kadar kıyıya yaklasamadıklarına göre bu hikayelerin çoğunda adı gecen hayvan bir domuz balığı olsa gerektir.
Domuz balıklarının yüzücülerikurtarmasının yalnız denizcilerin arasında yer etmiş bir inanış olmadığına, Birleşik Amerika'nın Florida eyaletindeki bir kadının macerası misaldir. Bu kadın şöyle yazıyor:
«O gün dalgaların yüksekliği 50-60 santim var, yoktu. Fakat su belime yükselinceye kadar yürüdükten sonra bulunduğum yerde birden, müthiş bir anafor olduğunun farkına vardım. Geri dönmeye yeltenince, dengemi kaybederek suyun içine yuvarlandım ve bir hayli su yuttum. Bütün çabalarıma rağmen, bir türlü ayağa kalkamı-yordum. Yavaş yavaş kendimi kaybederken, 'Alahım, ne olur biri yardımıma yetişse de, beni kıyıya itse' diye düşündüğümü hatırlıyorum.
«Derken, birisinin beni arkamdan şiddetle itmesiyle, kendimi kumsalda yüzükoyun yatar vaziyette buldum. Dakikalardan sonra arkası üstü dönebilecek ve etrafıma bakınacak gücü kendimde bulunca, yakınımda hiç kimsenin bulunmadığını gördüm. Yalnız suyun 5-6 metre kadar açığında bir domuz balığı havaya sıçrıyor, birkaç kulaç ilerisinde bir başka balık da onu taklit ediyordu.
«Bu sahnenin son kısmını yarın yukarısından seyretmiş olan bir adam, domuz balığının beni kıyıya ittiğini gördüğünü söyledi. Kanaatince, domuz balığı, beni, köpek balığına benzettiği öteki balıktan korumaya çalışmıştı.»

Liman Domuz Balığı ile Akrabaları

«Liman domuz balığı» (Phocaena), balinagillerin en iyi bilinenlerinden biridir. Uzunluğu 120 ile 180 santim arasında oynar. Yuvarlak bir kafası ve üçgen biçiminde küçük bir sırt

yüzgeci vardır. Vatanı ılımlı kuzey denizlerinin kıyı sularıdır.
Liman domuz balıkları arkadaş canlısı olduklarından yetmiş beş veya yüz hayvanlık sürüler halinde gezerler. Yeni doğan yavru 75-85 santim uzunluğundadır. Yan yüzer vaziyetteki annesi tarafından emzirilir. Bu hayvanlar kabuklularla ahtapotlardan başka, Atlantik ile Pasifik'in kıyı sularında bulunan mezgit
ve kaya morinası gibi balıklarla beslenirler.
Bu domuz balıklarının Batı Hindistan ile Borneo ve Güney Japonya arasındaki kıyı sularında yaşayan yüzgeçsiz «kara domuz balığı» «Ne-ophocaena), gibi değişik türleri de vardır. Bu domuz balığı bazen nehirlere de girerek kıyıdan 1500 -1600 kilometre uzaklaşır. Sırt yüzgecinin olmayışı ilginçtir.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Gerçek Domuz Balıkları
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2008, 14:42:22 »
Paylaşim İçin Sağol

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
Gerçek Domuz Balıkları
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2008, 03:06:44 »