Gönderen Konu: Donma tehlikesinde ilkyardım  (Okunma sayısı 567 defa)

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
Donma tehlikesinde ilkyardım
« : 02 Haziran 2008, 19:18:50 »
Gaziantep Sivil Savunma İl Müdürü Metin Bikir, donma olayına maruz kalmış kişinin, soba, lamba gibi sıcaklık veren gereçlerden uzak tutulması gerektiğini söyledi.
Metin Bikir, hava sıcaklığının sıfırınaltına düştüğü şu günlerde, donma tehlikesi yaşanabileceğini, bu tür durumlarda ilkyardımın çok önemli olduğunu belirtti.

Donmuş kişinin, öncelikle rüzgardan korunması ve kapalı bir yere getirilmesi gerektiğini kaydeden Bikir, soba, lamba gibi sıcaklık veren cisimlerden uzak tutularak, donan kısımdaki giysilerinin çıkartılıp, battaniyeye sarılması gerektiğini belirtti.

Bikir, donmak üzere olan kişiye ilk olarak yapılması gerekenleri şöyle anlattı:
Hastanın üzerini, kolları serbest kalacak şekilde battaniyeyle örtün. Kuru, ısıtılmış giyecekler giydirin; sıcak, şekerli ve içinde alkol bulunmayan içecekler verin. Vücut bu tür durumlarda fazla enerjiye ve suya gereksinim duyar.
Donmuş bölgenin daha fazla zarar görmemesi karla ya da çıplak elle o bölgeyi ovuşturmayın, masaj yapmayın. Elinizle tutarak ve verdiğiniz nefesle ısıtın.
Kol ve bacakların hareket etmesini sağlayın. Bu vücut ısısını ve kan dolaşımını arttırır. Soğuğun aynı bölgeyi tekrar etkilemesine karşı koruyucu önlem alın.
Derin donmanın ardından, deri normal rengini ve ısısını tekrar kazansa da donan kişiyi hemen yürütmeyin. Derinin ısısı, rengi ve dokunma hissi 30 dakika içinde düzelmemişse hastanın hemen hastaneye gitmesi gerekir.
Donan kişinin dinlenmesini sağlayın. Donmuş yerin altına yastık koyarak, kalp seviyesinin yukarısına kaldırın.
Donan kişinin bilinci yerinde değilse ağızdan içecek vermeyin. Hafif baş aşağı yatırın.
Donan kişide bilezik ve yüzük gibi takılar varsa çıkarın. Donma nedeniyle şişlik olursa, bunlar kol ve parmağı sıkarak kan dolaşımını bozar, hatta kangrene yol açabilir.
Deride oluşan su dolu kabarcıklar, mikrop bulaşma riski göz önünde tutularak delinmemelidir.

Çevrimdışı black_tower91

• 4.SINIF UYE
  • **
  • Puan 48
  • DAvid Villaa
    • MSN Messenger - black_tower91@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2008, 15:23:09 »
saol