Gönderen Konu: Orta Yüz Gençleştirme  (Okunma sayısı 145 defa)

Çevrimdışı Hamza

 • Osc Kurucu
 • 1. SINIF ÜYE
 • ********
 • İleti: 160.132
 • Puan 13008
 • Cinsiyet: Bay
 • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
  • Profili Görüntüle
  • Hosting
Orta Yüz Gençleştirme
« : 22 Şubat 2018, 17:43:01 »
Orta Yüz Gençleştirme

Zaman geçtikçe yaşlanma belirtileri de kendini fark ettirmeye başlar. Yaşın ilerlemesine paralel olarak; kırışıklıklar derinleşir, yüze hacim veren yağ dokuları azalır. Zamanla bu dokuların yerini tutan destek dokular ve deri de gevşer. Gevşeyen dokular yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkar.

Aşağı doğru sarkan cilt altı dokuları, burundan dudak kenarına uzanan kıvrım ve nasolabial kıvrım üzerinde deri katlantısı olarak ortaya çıkar, bu çizginin derinleşmesine neden olur, çene kontürleri bozulur.

Çene kontürlerinin bozulması, kemiklerde hacim kabına yol açar. Bu durumun sonucunda ise; cilt sarkması, gözlerin aşağı doğru kayması, yüzün çökmesi, göz kapağının sarkması gibi problemler ortaya çıkar. Orta yüz gençleştirme ameliyatlarında, sarkmış olan cilt altı yağ yastıkçıklarının  orijinal yerlerine alarak elmacık kemiği üzerindeki kişiye genç ve çekici görünüm veren dolgunluğu tekrar sağlamak ve nasolabial kıvrımın üzerindeki katlanmayı kaybederek bu çizginin derinliğini azaltmak amaçlanmaktadır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Saçlı deri içinde 3-4 cm’lik bir kesi açılır ve elmacık kemiği üzerindeki yumuşak dokular serbestleştirilir.  Bazı vakalarda ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan da 2-3 cm’lik kesi açılarak serbestleştirme sağlanır. Serbestleştirilen yağ yastıkçıkları bir veya iki dikişle şakak bölgesindeki sağlam zarsı dokulara asılır.

Bu şekilde yapılan operasyonla elmacık kemiği üzerindeki dolgunluk sağlanır bununla birlikte nasolabial kıvrımın derinliği de azaltılır. Genel anestezi ile yapılan operasyonlar zaman zaman kaş düşüklüğü ve alın germe ile kombine olarak uygulanabilir.

Çoğu insan üzerindeki yaşlı giysiyi çıkartıp atmak isterken bambaşka birine dönüşmekten korktuğu için ameliyata yanaşmaz. Burada önemli olan radikal değişikliklerden ziyade doğal görünümü yakalamaktır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Hastalar operasyondan birkaç saat sonra taburcu edilebilmektedir. Yüz ve göz çevresinde oluşan morluklar ve şişlikler 7-10 gün içerisinde geçer.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en büyük hususların başında güneşten, saunadan ve UV ışınlarından ve çok soğuk havalardan kaçınmak gerekiyor.

Op. Dr. Alper Tuncel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.dralpertuncel.com