Gönderen Konu: Bağdatlı muhabir İstanbul’a hayran oldu 30 Ağustos 2008  (Okunma sayısı 427 defa)

Çevrimdışı Guiza

• MODERATÖR
  • 3. SINIF UYE
  • Puan -4405
    • MSN Messenger - Sanane@Oyunsiteniz.com
    • Profili Görüntüle
    • www.Oyunsiteniz.com
Bağdatlı muhabir İstanbul’a hayran oldu

30 Ağustos 2008
Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
New York Times Gazetesi’nin Bağdat muhabiri Anwar J. Ali, "Gitmeden önce Türkiye’yi bir Şark ülkesi olarak hayal etmiştim. Ancak oraya vardığımda, daha önce hiç Avrupa’yı görmemiş olmama rağmen kendimi bir Avrupalı dünyada hissettim" diye yazdı.

Anwar J. Ali, izlenimlerini şöyle kaleme aldı:

Öpüşen çiftler

"Sokakları temiz, gözalıcı ve yüksek binalarla dolu. Pek çok Türk kadını modern görünüşlü türban takıyor ve aşıklar sokaklarda serbestçe öpüşüyorlar. İstanbul’a vardığımda, Avrupa yakasındaki şehir merkezine geçtim, burada kendimi aniden merakla beklediğim muhteşem dünyanın içinde buldum. Marmara Denizi yakınında bir otelde kaldım. Hava güzel ve rahatlatıcıydı. Burada yüzüme renk geldiğini hissettim. Sultanahmet Camii çevresindeki rengarenk çiçekleri ve fıskiyeleri çok beğendim. İnsanların mutlu renkli yüzleri ile sonsuz elektriklerini gerçekten çok sevdim."

İçki satan pek çok bar gördüğünü anlatan Anwar Ali, kadınların ve erkeklerin birlikte içki içtiklerini, Danimarkalı, Alman ve Hintli turistlerin kendilerini serbest hissettiklerini, kendi ülkesi Irak’ta ise yabancıları yıllardır görmediğini, tek gördüğünün Amerikalı askerler ve gazeteciler olduğunu da sözlerine ekliyor.

Görkemli camiler

Türkiye’de çok etkileyici ve tarihi camiler bulunduğundan da söz eden Ali, Türkiye’deki turistlerin, bu camilerde namaz kılanlardan daha fazla olduğunu, bir Japon kadın turistin altında mini şort bulunmasına rağmen, sadece cami görevlilerin verdiği eşarp ile başını örtüp camiye girdiğini gördüğünü de belirtiyor.

Cennet gibi ülke

Sokak ve pazarları televizyonda gördüğü Fransa sokaklarına benzeten Ali, kadınların giyimlerinin televizyonda gördükleri ile aynı olduğunu, dopdolu sokaklardaki umutlu ve neşeli kalabalığın çok renkli ve modaya uygun giyindiklerini, bunu daha önce sadece Amerikan ve Avrupa filmlerinde gördüğünü, bunun kendisi için adeta bir cennet gibi olduğunu belirtiyor.

İstanbul’u gezerken metroya da bindiğine değinen Anwar Ali, klimalı ve temiz olan trende her şeyin çok düzgün çalıştığını belirterek, gösterişli marketler gördüğünü söyledi.

Çevrimdışı Saw

• 2. SINIF UYE
  • Puan 1000
  • | |......S€N! S€V!Y0RUM......| |
    • Profili Görüntüle
Bağdatlı muhabir İstanbul’a hayran oldu 30 Ağustos 2008
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2008, 13:01:44 »
Saolasın

Çevrimdışı Guiza

• MODERATÖR
  • 3. SINIF UYE
  • Puan -4405