Gönderen Konu: İncirlik Üssü'nün dadıları işsiz kaldı  (Okunma sayısı 332 defa)

Çevrimdışı black_tower91

• 4.SINIF UYE
  • **
  • Puan 48
  • DAvid Villaa
    • MSN Messenger - black_tower91@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
İncirlik Üssü'nün dadıları işsiz kaldı
« : 10 Haziran 2008, 10:53:14 »
ADANA (İHA) - Adana'daki İncirlik Üssü'nde yıllardır Amerikan askerlerinin çocuklarına dadılık yapan Türk kadınları, sigortasız çalışamayacakları gerekçe gösterilerek işten çıkartıldı.

Merkez Yüreğir ilçesine bağlı İncirlik beldesinde bulunan İncirlik Üssü'nde Amerikan askerlerinin çocuklarına bakıcılık yapan yaklaşık 400 kadın, sigortasız çalışamayacakları gerekçesiyle işten çıkartıldı. İşten çıkartılan kadınlar, sorunlarını Vali İlhan Atış'a anlatmak üzere Adana Valiliği'ne geldi. Vali yardımcısıyla görüşen kadınlar, Valilik binası önünde bir süre olayı protesto etti.

40 yıldır İncirlik Üssü'nde Amerikan askerlerinin çocuklarına dadılık yaptığını ve iyi derecede İngilizce bildiğini belirten Menekşe Tecimen, "40 yıldır İncirlik Üssü'nde Amerikan askerlerinin çocuklarına dadılık yapıyorum. Bu zamana kadar sigortasız çalıştım. Amerikalılar görmedi, ama şimdi 'Denetim var' diye sigortasız çalıştığımız için bizi işten çıkardılar. Çok mağdur durumdayız. Başka işimiz yok. Evimizi dadılık yaparak geçindiriyoruz" dedi.

Tecimen, Amerikan askerlerinin, bundan sonra sigortasız çalışamayacaklarını ve bir temizlik şirketine katılarak işlerine devam edebileceklerini bildirdiğini ifade ederek, "Şirkete girdiğimizde maaşımızın yüzde 60'ını şirket alıyor. O zaman aldığımız para ancak yol parasına yetiyor" diye konuştu.

24 yıldır İncirlik Üssü'nde çalışan Müge Halat ise, işten çıkartıldıkları için çok zor durumda olduklarını belirterek, "Çocuklarımızı buradan doyuruyoruz. Sigortasız çalıştığımız için bizi dışarı atıyorlar. Valilikten, hükümetimizden bu konuda yardım istiyoruz" dedi. İşten çıkartılan diğer kadınlar da çok mağdur olduklarını, mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
İncirlik Üssü'nün dadıları işsiz kaldı
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2008, 22:35:30 »
Haber İçin Sağol