Gönderen Konu: Kamer Genç: DTP'nin hakkını bana verin 1 Şubat  (Okunma sayısı 406 defa)

Çevrimdışı Guiza

• MODERATÖR
  • 3. SINIF UYE
  • Puan -4405
    • MSN Messenger - Sanane@Oyunsiteniz.com
    • Profili Görüntüle
    • www.Oyunsiteniz.com
Kamer Genç: DTP'nin hakkını bana verin 1 Şubat
« : 02 Şubat 2008, 12:57:32 »
Vakıflar Kanunu 14. madde için verilen 11 önergenin 7'sinin kabulü, Meclis'te tartışma yarattı. Kamer Genç yine sahnedeydi..

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, bir kez daha görüşülmesi amacıyla Meclise iade ettiği Vakıflar Kanunun 14. maddesi üzerinde 11 önerge verildi.

Ancak TBMM İçtüzüğünün ''her madde için 7 önerge verilir'' hükmü gereğince, önergelerin 7'si işleme konuldu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'li milletvekilleri tarafından verilen önergelerin madde içeriğini hiç değiştirmediğini ve sırf muhalefet milletvekillerinin önerge verebilmesinin önüne geçmek amacıyla böyle bir yola gidildiğini iddia etti.

DTP'NİN HAKKINI BANA VERİN

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç de DTP grubunun önerge vermediğini belirterek, bu hakkın kendisine tanınmasını istedi. Vural ve Genç, daha sonra başkanlığın tutumuna ilişkin usul tartışması açılmasını istedi. Genç, grupların çoğalmasıyla, milletvekillerinin önerge verme hakkının ortadan kalkacağını söyledi.

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli de AK Parti'li milletvekillerinin, içtüzüğün kendilerine tanıdığı hakkı kötüye kullandığını, önergelerle içtüzüğe aykırı hareket ettiğini savundu. İçli, muhalefetin eleştirilerine kulak verilmesini istedi.

''NAYLON ÖNERGE''

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da önergeleri, ''naylon önerge'' olarak nitelendirerek, bu önergelerle, milletin yararına olacak adımların atılmasının engellendiğini ileri sürdü. Vural, önergelerin, ''muhalefetin değişiklik önergesi vermesini engellemek için verildiğini, gerekçelerinin olmadığını'' belirterek, içtüzüğe aykırı olan önergelerin işleme konulamayacağını ifade etti. Oktay Vural, bu kadar önemli bir yasaya, bu kadar özensiz yaklaşılmasının doğru olmadığını belirtti. Vural, AK Parti grubunun önergeleri vermemesi, Başkanlığın da işleme koymaması gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener de içtüzüğe göre milletvekillerinin önerge verme hakkı bulunduğunu, ancak grupların, Meclisin çalışma sağlığı açısından bu yola sapmasının doğru olmayacağını söyledi. Çalışma süresinin tamamlanmasının ardından Akşener, birleşimi 5 Şubat Salı günü toplanmak üzere kapattı.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Kamer Genç: DTP'nin hakkını bana verin 1 Şubat
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2008, 17:59:08 »
Haber İçin Sağol

Çevrimdışı Guiza

• MODERATÖR
  • 3. SINIF UYE
  • Puan -4405
    • MSN Messenger - Sanane@Oyunsiteniz.com
    • Profili Görüntüle
    • www.Oyunsiteniz.com