Gönderen Konu: Karadeniz Fındığı Gap'ta Yetiştiriliyor 10.6  (Okunma sayısı 320 defa)

Çevrimdışı m3t3d1nh0

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 9028
  • olm kişisel mesajdan sanane
    • MSN Messenger - m3t3_d1nh0@windowslive.com
    • Profili Görüntüle
Karadeniz Fındığı Gap'ta Yetiştiriliyor 10.6
« : 10 Haziran 2008, 12:48:49 »
Karadeniz Bölgesi'nin geleneksel tarım ürünü fındık artık GAP'ta da yetişiyor.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Yolboyu (Sasi) Köyü'nde deneme amaçlı ekilen 100 ağaç, bölge iklimine uyum sağlayarak meyve vermeye başladı. Çiftçilik yapan Celal Ercan, diktiği fındık ağaçların ürün verdiğini söyleyerek, "GAP topraklarında her türlü meyvenin yetişebileceği gösterilmiş oldu" dedi.

Ercan, Trabzon'a ziyaret amacıyla gittiği bir dönemde, birkaç tane fıstık fidanı getirerek, 50 dönümlük arazisine diktiğini belirtti. Yeterli su olmadığı için diktiği 100 ağaçtan 70'nin kuruduğunu, ancak 30 ağaçtan ürün alabildiğini belirten Ercan şöyle konuştu:

"Bunları aldığım arkadaş bana dedi ki, 'Fındığın iyi bir gelişme göstermesi ve bol ürün vermesi nemli için iklimin uygun olması gerekir. Ülkemizde fındık yetiştiriciliği bakımından en uygun iklim özelliğine sahip bölge Karadeniz kıyı bölgesidir.' Ama ben deneme amacıyla köyüme getirdim. Yetiştirdiğimiz fındıklar o kadar iyi oldu ki, Karadeniz fındığına rakip oldu. Benim yetiştirdiğim Karadeniz fındığından daha iyi oldu. Gelen vatandaşlar gözlerine inanamıyorlar. Karadeniz fındığı bu iklimde olmaz diyenleri bahçeme getirip yetiştirdiğim fındıkları gösteriyorum. Çok kaliteli ve verimli ürün aldım. Bölgede bir ilki gerçekleştirdiğim için mutluyum. Zaten bölgede mutlaka pamuk ve hububata alternatif ürünler bulunmalıdır. Bu konuda bir öncülük yaptım. Suruç bölgesinde en büyük sıkıntı, su olmayışıdır. Çünkü yeraltı su kaynakları büyük ölçüde tükendi. Bu nedenle GAP kapsamında Suruç-Baziki Sulama Projesinin biran önce hayata geçirilmesi gerekir."

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2008, 22:45:44 »
Haber İçin Sağol