Everspace Oyunu için Ön İnceleme

Neden bilmiyorum son dönemde inanılmaz bir uzay oyunu akımı başladı. Başlangıç noktasını kestiremesem de, Star Citizen olduğunu düşünmekteyim. Gerçi bu süreçte farklı türlerden bir çok oyunla karşılaşsak da bunlardan en çok tutulanları EVE Online gibi geniş bir evrene sahip olan oyunlar oldu. En yakın tarihe baktığımızdaysa türün merakla beklenen oyunu No Man’s Sky‘ı görüyoruz. Ne yazık ki beklenen başarıyı yakalayamayan bu oyun oyuncular tarafından topa tutulmuştu. Şimdiyse elimizde olayın biraz daha farklı kısmını ele alan bir yapımla karşı karşıyayız. EverSpace uzayda keşfetmek ve boş boş dolaşmaktan sıkılanlara ilaç olmaya geliyor.

Oyunun daha ilk tanıtımında yapımcılar oldukça açık bir şekilde konuşmuştu. Hatta tam olarak, “EverSpace bir savaş oyunu, gezegenlere inmek, keşiflere çıkmak bu oyunun ana konusu değil ve hiç bir zaman olmayacak.” böyle denmişti. Hal böyle olunca insanlar oyuna şüpheyle yaklaştı, videolarını görünce biraz fikrimiz oluşmaya başlasa da net olarak neyle karşılaşacağımızı ancak oyunla buluştuğumuzda anlayabildik. Karşımızdaki oyun oldukça arcade, vur kır parçala gemini geliştir tarzında bir oyun. Öncelikle elimizdeki sürümün 0.1.4.29 numaralı ön izleme sürümü olduğunu belirtelim ki anlatacağımız şeylerin oyunun tam sürümüne kadar epey yol alacağını ve oyunun genişleyeceğini tahmin edebilin.

Oyunumuza genel hatlarıyla bakacak olursak, oldukça komik bir karaktere ve ufak bir gemiye sahibiz. Uzaydaki bölgeler arasında geziyor, korsanlarla savaşıyor ve malzeme toplayarak gemimizi geliştiriyoruz. Ayrıca oyunda mühimmat ve silah üretim sisteminin bulunduğunu da sözlerimize ekleyelim. Oyunun oynanışı ise şu şekilde oluyor: Bir noktadan başlayıp ölmeden ilerleyebildiğimiz kadar ilerliyor, para ve malzeme biriktiriyor, öldükten sonra da para ve malzemelerimizi kaybetmeden oyuna tekrar başlıyoruz. Açıkçası bu sistem oldukça sıkıntılı ve basit kaçmış. İleride daha tek parça halinde bir hikaye ve oyun tarzına döndürürlerse güzel olacağı kanısındayım.

EverSpace’de bulunan seyahat sistemiyle bölgeler arasında yakıt sayesinde gezebiliyorken, bölgelerin yer aldığı sektörler arasında gezmek içinse atlama geçitlerini kullanmanız gerekiyor. Ve her yeni sektöre geçtiğinizde oyun bir tık daha zorlaşmaya başlıyor. Ayrıca bazı bölgelerde bulduğumuz ticaret gemileri sayesinde elimizdeki fazla parçaları satabiliyor, yeni parçalar alabiliyor ve para karşılığı gemimizi tamir ettirebiliyoruz.

İncelemeyi yapan: Leadergamer

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar