Lens Takma ve Hijyen

Lens Takarken Dikkat Ve Hijyenin Önemi

 

Her yaşta insanın kullanabileceği lensler aslında kullanırken çok dikkat isteyen bir özelliğe sahiptir. Gerek gözde oluşan görme bozukluğuna tedavi amaçlı kullanıldığı gibi göz renginden memnun olmayan kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Hijyen olarak son derece önemli olan lenslerin konulacağı lens kabı temiz tutulmadığı takdirde mikrop kapma gibi birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Lens takma yönteminde çok ince ve nazik hareket etmelisiniz. Öncelikle lens kabının içerisindeki lensleri çıkarmadan ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. Bol suyla yıkadıktan sonra sağ ve sol olarak ayrılan lensleri teker teker takmalısınız. İşaret parmağınızı takacağınız lensin üzerinden hafif bir dokunuşla alabilir, gözünüzün kapaklarını açarak yerleştirebilirsiniz. Tamamen yerleşip yerleşmediğinden emin olduktan sonra gözünüzü bir kere kırpıp açmanız yeterlidir. Bu hareketi iki farklı lens takma yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz. Az önce belirttiğimiz yöntem tek el ile lens takma yöntemidir. Bunun dışında iki el ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sol eliniz göz kapaklarınızı açar iken sağ işaret parmağınızla da lensi tutarak yerleştirebilirsiniz. En mantıklı yöntem bu yöntemdir. Hata yapma oranının daha az olacağı bir yöntem olacağı için dikkat çok önemlidir. Vücudumuzda en önemli yerlerden biri olan göz sağlık açısından son derece dikkat gerektiren bir organdır. Dolayısıyla lens kullanımı için mutlaka 18 yaşını geçmiş olmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken mutlaka ayna karşısında olmanız yaptığınız tüm hareketleri görüyor olmanız gerekmektedir. Lens takarken başınızın arkaya doğru olması lensin yerleştiğinden emin olmanızı sağlar. Lens kabının içerisindeki solüsyonlu suyun her daim temiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde lenslere yapışan mikroplar göz sağlığı için tehlike arz etmektedir. Lensin gözünüze iyice yerleşip yerleşmediğinden emin olduktan sonra göz kapağınızı kapatmanızda fayda vardır. Çünkü emin olmadığınız durumda lensin gözünüzün arka tarafına kayarak görme ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sağlık açısından ya da görüntü açısından kullanacağınız lensler dikkat edilmemesi durumunda başınıza birçok sağlık problemini getireceğinden dolayı mutlaka doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır. Lenslerin kullanım süresinin 6 ayı geçmemesi kullanım açısından da yarar sağlar.

Lenslerin değiştirilmesini ve lensler nasıl çıkarılır nasıl takılır konusunda detaylı bilgi almak için Acuvue Kontakt Lens remsi sitesi Acuvue.com.tr adersini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar