slot malaysia Lida Kullanımı | Oyun Haberleri ve Oyun Hileleri Portalı

Lida Kullanımı

Bir hastalıkla bağlantılı olarak keşfedilen besin öğelerine başka bir örnek de yine B vitaminlerinden olan niasindir. 1700′ lü yılların sonunda ünlü Alman yazar Goethe “İtalya Seyahatleri” adlı kitabında italya’ da halkın, özellikle de çocukların hastalıklı göründüğünü, bunun nedeninin de sürekli mısır yemelerine bağlı olduğuna inandığını yazmıştı.

Goethe, bu açıklamasıyla niasin yetersizliğinden kaynaklanan pellegra hastalığını tanımlıyordu. Bu hastalığın mısırın temel gıda olduğu ülkelerde yaygın görülmesinin nedeni, mısırda niasin bulunduğu halde başka maddelere bağlı olduğundan vücutta kullanılamamasıdır.

Ciltte simetrik yaralar, ishal ve sinir sisteminde bozukluk gibi belirtileri olan ve ölümle sonuçlanan bu hastalık 20. yüzyılın başına kadar birçok insanı etkilemiş ve 1938 yılında pellegrayı önleyen maddenin niasin olduğu bulunmuştur.

Özellikle son 1015 ylda, gıdaların daha sistematik olarak incelenmesi ve modern aygıtlarla analizlerinin yapılması sonucu bileşimlerinde bulunan ve sağlığı önemli ölçüde etkileyen birçok madde keşfedilmiştir.

Kaynak: lida.name.tr

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar