Verimli Toprak, Etkin Gübre, Kaliteli Ürün

Verimli Toprak Etkin Gübre Kaliteli Ürün

Toprak içerisinde birçok canlı barındıran insan hayvan ve bitki popülasyonunun devamlılığı refahını tüm yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için büyük önem taşıyan çok önemli bir oluşumdur. Toprağın işlenebilir verimliliği olan kısmı yüzeyidir. İnsanların gıda ihtiyaçlarını sağlayabilmesi için toprağı işlemesi ve gelecek nesillere aktarabilmesi için toprak verimliliğini düşürmeden daha iyiye götürerek ileriye taşımalıdır. Kırklareli toprak toprağın geleceğini dolayısı ile gelecek nesilleri de düşünür. Toprağın verimliliği su havalandırma ve doğru gübre kullanımıyla mümkündür.

Gübre; bitkiyi besleyici verimini artırıcı bitkinin tohumdan gelişip olgunlaşana kadar ki süreçte etkin bir role sahip kullanım alanı yüksek tarımsal üretim için mutlak ihtiyaçlardan biridir. Gübre makro (potasyum kalsiyum fosfor azot gibi) ve mikro (demir bakır çinko gibi) bileşenlerden oluşur. Temel olarak organik kimyasal ve mikrobiyal olmak üzere üç gruba ayrılır. Kullanım alanlarına ve ihtiyaca göre de kendi içlerinde farklı birçok çeşidi mevcuttur.

Doğru gübre kullanımı ile kaliteli yüksek verimli ürün elde etmek gayet mümkündür. Gübre kullanımının sağladığı avantajlar;

-Kaliteli ürün elde etmek
-Verimliliği birim alana göre artırmak
-Zamanla besin içeriği fakirleşen toprağın besin değerini arttırmak
-Toprağın tarlada tutunmasını sağlayarak erozyon riskini azaltmak
-Toprağın su tutma özelliğini artırmak
-Daha verimli topraklarda uygun gübre kullanımıyla elde edilen kaliteli ve sağlıklı ürünlerle daha iyi kazançlar elde etmek.

Kırklareli gübre ile güvenli verimli topraklar kaliteli ve sağlıklı ürünler elde etmek mümkün. Doğru seçimler doğru sonuçlar doğurur.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar