Gönderen Konu: Football Manager 2007 (PC)  (Okunma sayısı 539 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Football Manager 2007 (PC)
« : 02 Ağustos 2007, 14:39:53 »
 Sene 1992�de tanıştık Championship Manager ile. O zamanlar öyle oyun dergisi falanda yoktu. Zaten topu topu iki tane bilgisayar ile ilgili dergi vardı. Bunların bir tanesi birkaç sayfasını Championship Manager�e ayırmıştı ki okuyunca hani ilk görüşte aşk derler ya, bende daha hiç görmeden sadece okurken âşık olmuştum oyuna. Kim bilir kaçınız benim gibi arkadaşlarınız tarafından ilk başta eleştirildiniz sırf metin dolu bir oyun oynadığınız için? Kim bilir kaçınız ağ üzerinde arkadaşlarınızla FM oynarken son maçta şampiyonluğu verip ağladınız ya da arkadaşınızı ağlattınız?

Evet, ilk sürümlerde sadece tek bir ligi oynayabildiğimiz ve her bir lig ayrı bir oyun olarak piyasaya sürülen Championship Manager�in devamını artık bildiğiniz üzere Football Manager(Championship Manager adı farklı bir yapımcı tarafından kullanılıyor, serinin yaratıcısı olan SiGames seriye Football Manager ismi ile devam ediyor) adıyla yüzlerce lig ve olabildiğince ayrıntılı ve gerçekçi bir veritabanı eşliğinde oynuyoruz. Yakın geçmişte de iki boyutlu maç motoruyla karşımıza çıkan Football Manager�ın 2007�de ne gibi yeniliklerle karşımıza çıktığını yazının ilerleyen bölümlerinde bulacaksınız.

Bilmeyenler, duymayanlar için Football Manager�ın bir spor oyunu değil bir simülasyon oyunu olduğunu belirtmekte fayda var. Oyunumuzda Türkiye�nin de dâhil olduğu dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden istediğiniz kadar ligi seçip, kendi takımınızı teknik ve taktik olarak yönetiyorsunuz. Kulüp yöneticileri de dâhil olmak üzere bütün veri tabanı gerçeği aynen yansıtıyor. Maçları ise iki boyutlu bir maç motoru sayesinde seyredebiliyorsunuz. Yani bazı saçma sapan menajerlik oyunlarında olduğu gibi hem takımı yönetip hem de sahaya çıkıp maçı siz oynatmıyorsunuz.

İngilizce, her şey ingilizce

FM 2007�nin demosunu oynamadıysanız, oyunu ilk çalıştırmayı denediğinizde bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Sebebi FM 2007�nin çalışması için işletim sisteminizin bütün bölgesel ayarlarının İngilizce olarak seçili olması gerektiği. Aksi takdirde yapımcılardan bir düzeltme paketi gelmediği sürece oyunu çalıştırmanız mümkün olmayacaktır. Bunun için oyunu kurmadan önce işletim sisteminizde denetim masasından bölgesel ayarlara gitmeniz ve buradaki bütün ayarları İngilizce olarak değiştirmeniz gerekmekte. Eğer hala sorun yaşıyorsanız işletim sisteminizde kurulu olan Java Runtime Environment(JRE)�ı da güncellemenizde fayda var. Eğer bu ayarları yapmadan oyunu kurarsanız başınız çok ağrıyacak demektir. Çünkü bu ayarları yaptıktan sonra oyunu sisteminizden kaldırıp tekrar kurmanız gerekecek ve bu kurulumdan önce registery�den ve bazı gizli klasörlerden oyunla ilgili bütün dosyaları silip temizlemeniz şart.

Bu sorunu aştıktan sonra oyunu çalıştırdığımızda FM 2006�dan benzer ekranlarla karşılaşıyoruz. Sonrasında yeni bir oyuna istersek FM 2006�da olduğu gibi istersek bir sihirbaz yardımıyla başlayabiliriz. Sihirbazın önerileri muhtemelen sizin içinde yeterli olmayacaktır. O yüzden kapatın gitsin. Bu noktada dikkat çeken özelliklerden birisi takım seçmeden önce geçmişimizle ilgili bilgiler giriyor olmamız. Yani seçeceğiniz takımın başına gelmeden önce ne iş yapıyordunuz? Sıradan bir futbolcu muydunuz yoksa bir yıldız mıydınız? Bu seçim ilerde kendi futbolcularımızın ve medyanın bize olan tepkilerinde farklılıklara yol açıyor.
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive