Gönderen Konu: OSMANLININ YAPTIRIM GÜCÜ  (Okunma sayısı 660 defa)

Çevrimdışı sir_safak

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 2381
  • ST golcü :=)
    • MSN Messenger - caring.safak@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
OSMANLININ YAPTIRIM GÜCÜ
« : 27 Haziran 2007, 00:11:22 »
Venediklilerle 1502 yılının 14 Aralık Çarşamba günü bir antlaşma imzalarız.Buna rağmen sultan Bayezid haberler alır ki, venedikliler yeminle teyid ettikleriantlaşmayı hiçe saymışlar ve yün ,pamuk yüklü ve iki gemimizi zaptedip Girit adasına göndermişlerdir.

İşte bu günlerin birinde İstanbul2a bir başka haber daha gelir. Venedikliler iki, evet sadece iki yeniçerimizi esir almışlardır. Birni satmış ve diğerinide çeşitli işkence ettikten sonra hapsetmişlerdir. Üstelik, Venedik Doç'un sarayında bir duvara Osmanlı Türkü aleyhinde bir resim asılmışdır.

Bunu duyan Sultan Bayezıd hemen bir Name-i Hümayun gönderir. ama ne name:

'' Haber aldım ki, nihayet iki askerimi esir alıp satmış ve işkence etmişsin. Bu name-i hümayünumu sana getiren Turan oğlu Ömer Bey'in yanındaki kulum Ali'ye , vakit geçirmeden sattığın askerimi nerde ise bulup teslim edersin,
İşkence edilene ise 150 bin gümüş akçe tazminat ödeyip kendisine veresin. Ve sarayında da bizim aleyhimize ki 'ol tasviri' yerinden söküp yakasın ve küllerini bana verilmek üzere kendisine hemen teslim edersin.

Yoksa bilesin ki , sonu senin içün nice ve nasıl azaplarla dolu olacağını tahmin edemeyeceğin bir sefer açarım ki, sefil ü rezil olursun.''

Namesin başına '' Yedi iklim ve diğer bütün toprakların ve de Kürre-i arzı mutlak sahibi'' sıfatını kullanan Sultan II. Bayezıd'ın emri hemen yerine getirilmiş, esir bulunmuş, diğerinede tazminat ödenmiş ve o resim yerinden sökülüp hepsi İstanbul'a gönderilmiş.

Çevrimdışı sir_safak

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 2381
  • ST golcü :=)
    • MSN Messenger - caring.safak@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
OSMANLININ YAPTIRIM GÜCÜ
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2007, 00:25:13 »
beyler  onemlı oldugu ıcın  bır sure ıcın sabıtledım

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
OSMANLININ YAPTIRIM GÜCÜ
« Yanıtla #2 : 11 Eylül 2007, 14:19:50 »
saol safak