Gönderen Konu: Şok diyetler kalbinizin ritmini bozuyor  (Okunma sayısı 483 defa)

Çevrimdışı -CARLOS-

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 100
    • Profili Görüntüle
Şok diyetler kalbinizin ritmini bozuyor
« : 03 Haziran 2008, 15:24:15 »
Dikkat! Zayıflamak isterken kalbinizi tekletmeyin...
Kadınlarda kalp ritmini bozan en önemli etkenlerden biri şok diyetlerdir. Ani kilo kayıplarına yol açan ve bilinçsizce yapılan diyetler, vücuttaki elektrolit dengesi ile birlikte kalp ritmini de bozuyor.

Kadınlarda kalp ritmini bozan en önemli etkenlerden biri de şok diyetler. Ani kilo kayıplarına yol açan ve bilinçsizce yapılan diyetler, vücuttaki elektrolit dengesi ile birlikte kalp ritmini de bozuyor.

Kalp ritmini olumsuz etkileyen nelerdir?

Ritim bozukluğu anne karnında başlıyor Ritim sorunları anne karnında başlıyor. Çocuk doğduğu anda kalbi çalışıyorsa ritim sorunu ortaya çıkabiliyor. Bunun için öncelikle altta yatan nedenlerin araştırılması gerekli. Anne karnında tanı için ultrason kullanılıyor. Belirgin derecede bir ritim bozukluğu varsa, çocuk doğduktan sonra kalp ile ilgili bir sorun yaşayacak demektir.

Şok diyet çılgınlığına dikkat edilmeli

Diyet çılgınlığı son günlerde küçük büyük herkesi etkisi altına almış durumda. Bu çılgınlığı başlatan ise değişen ve gittikçe zayıflığa bağlanan güzellik imajından başka bir şey değil. Ancak şok olarak nitelendirebileceğimiz bu diyetler ritim bozukluğunun en önemli nedeni. Çünkü çok sıkı, çok kısa sürede aşırı derece kilo kaybına yol açan bu diyetler, sıvı kaybı ve elektrolit dengesini bozduğu için ritmi de olumsuz etkiliyor. Bunun için diyet yapılacaksa mutlaka diyetisyen kontrolünde olunmalı ve bilinçli kilo verilmeli. Hormon dengesindeki değişiklikler ve bazı dönemlerde aşırı hormon salınımı kalpte 'erken vuruların' daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir.

Okul stresi ve kötü beslenme ritim bozukluğunu tetikliyor

Çocuklar anaokulundan itibaren hayata stresle başlıyor. 5-6 yaşında kalbi daha çok hassas olan bir çocuğun bu sorunu yaşaması kaçınılmaz. Sonrasında ilköğretim dönemi, lise ve üniversiteye hazırlık sırasında stres altında bir eğitim hayatı sürüyorlar. Sürekli rekabet haline sokuldukları için de bu stresi tolere edemiyorlar. Üniversite sonrasında iş hayatına atılma döneminde de yoğun bir stres ve savaşın içine giriyorlar. Stres elbette hayatın bir parçası ve hayatın her anında insanlar birbiri ile yarış halinde olmak durumunda. Bütün bu süreç kalbin ritmini de bozuyor ve ritim bozukluğu yaşayan hastaların kalbinde tedavisi zor hasarlar oluşabiliyor. Başarı için stres ve rekabet çok gerekli. Ancak bunun en aza indirilmesi çok önemli. Öncelikle öğrencilerin ailelerine çok önemli görevler düşüyor.

PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2008, 03:28:13 »
pylaşım için saol

Çevrimdışı black_tower91

• 4.SINIF UYE
  • **