İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz

Konular - sir_safak

721
OYUNCULARIN SOHBET YERİ / KANUNININ FRANSA KRALINA MEKTUBU
« : 27 Haziran 2007, 00:13:08 »
...Kanuni'nin Fransa kralına yazdığı mektup:

Ben ki sultanlar sultanı ,hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah'ın yer yüzündeki gölgesi Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Azerbaycan'ın ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke'nin ve Medine'nin Ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Süleyman Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım.Sen ki Fransa vilayetinin kralı Fransuva'sın.Hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektupla gönderip ülkenizi düşman istila edip şu anda hapiste olduğunuzu bildirip kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz.Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur.Her şeyden haberdar oldum.Yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir.Gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz.Böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır.Biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz.Gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır.Yüce Allah hayırlara bağışlasın.Allah’ın istediği ne ise o olsun.Bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenebilirsiniz.Böyle Biliniz.

722
OYUNCULARIN SOHBET YERİ / OSMANLININ YAPTIRIM GÜCÜ
« : 27 Haziran 2007, 00:11:22 »
Venediklilerle 1502 yılının 14 Aralık Çarşamba günü bir antlaşma imzalarız.Buna rağmen sultan Bayezid haberler alır ki, venedikliler yeminle teyid ettikleriantlaşmayı hiçe saymışlar ve yün ,pamuk yüklü ve iki gemimizi zaptedip Girit adasına göndermişlerdir.

İşte bu günlerin birinde İstanbul2a bir başka haber daha gelir. Venedikliler iki, evet sadece iki yeniçerimizi esir almışlardır. Birni satmış ve diğerinide çeşitli işkence ettikten sonra hapsetmişlerdir. Üstelik, Venedik Doç'un sarayında bir duvara Osmanlı Türkü aleyhinde bir resim asılmışdır.

Bunu duyan Sultan Bayezıd hemen bir Name-i Hümayun gönderir. ama ne name:

'' Haber aldım ki, nihayet iki askerimi esir alıp satmış ve işkence etmişsin. Bu name-i hümayünumu sana getiren Turan oğlu Ömer Bey'in yanındaki kulum Ali'ye , vakit geçirmeden sattığın askerimi nerde ise bulup teslim edersin,
İşkence edilene ise 150 bin gümüş akçe tazminat ödeyip kendisine veresin. Ve sarayında da bizim aleyhimize ki 'ol tasviri' yerinden söküp yakasın ve küllerini bana verilmek üzere kendisine hemen teslim edersin.

Yoksa bilesin ki , sonu senin içün nice ve nasıl azaplarla dolu olacağını tahmin edemeyeceğin bir sefer açarım ki, sefil ü rezil olursun.''

Namesin başına '' Yedi iklim ve diğer bütün toprakların ve de Kürre-i arzı mutlak sahibi'' sıfatını kullanan Sultan II. Bayezıd'ın emri hemen yerine getirilmiş, esir bulunmuş, diğerinede tazminat ödenmiş ve o resim yerinden sökülüp hepsi İstanbul'a gönderilmiş.

723
OYUNCULARIN SOHBET YERİ / CASUSA GOSTERILEN NEZAKET
« : 27 Haziran 2007, 00:10:55 »
Alman İmparatoru Şarklen'in Türkiye'deki elçisi tarafından "Dünyanın en güçlü ordusu" olarak tanımlanan Türk Ordusu, Birinci Viyana kuşatmasından önce Budapeşte önüne gelmiş, şehri kuşatmıştı.

Etrafta dolaşan şüpheli birini yakalayan askerler onu doğruca Başvezir İbrahim Paşa'nın huzuruna çıkardılar.

İbrahim Paşa ile o adam arasında şöyle bir konuşma geçti:

"- Sen kimsin?"

"- Kral Ferdinand'ın subayyım efendimiz!"

"- Demek casusluk niyetiyle geldin... Peki, ne öğrenmek istersin?"

"- Görevim, ordunuz hakkında bilgi toplamaktı!"

"- Anlaşıldı... Şimdi var, istediğin bilgileri topla!.."

İbrahim Paşa, sonra da ilgililere dönüp emir verdi:

"- Bu casusa istediği herşey gösterilsin, sorduğu herşeye doğru cevap verilsin!"

Söylenenler yapıldı ve Alman subayı adeta misafir olarak ağırlandı.

Osmanlı ordugâhını baştan başa dolaşan casus subay gördükleri karşısında hayretini gizleyemiyordu. İşi bittikten sonra tekrar huzura çıkarılınca İbrahim Paşa'ya da durumu anlattı. İbrahim Paşa gülerek elini uzattı ve onu yolcu etti:

"- Haydi git, gördüklerini kralına anlat!.."

724
OYUNCULARIN SOHBET YERİ / KENDİNİZİ TÜRKLERE EMANET EDİN
« : 27 Haziran 2007, 00:10:13 »
Kendinizi Türklere Emanet Edin

16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin gelişme yolu üzerinde direnmiş ve Türk orduları ile savaşa tutuşmuş olmasından dolay Katolik Avrupa tarafından kendisine "Hıristiyanlığın şövalyesi" ünvanı verilen Boğdan Beyi Büyük Stefan'ın ölüm döşeğin de, evlatlarına gayet ibretli bir şekilde:

"Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız Asla Rus'a yanaşmayın. Haindir, sizi yok eder. Fakat kendinizi Türklere emanet edin. Adil ve merhametlidirler" diyerek nasihat ettiğini...

Ecdadımızın Silinmez İzleri

1976 yılında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, deniz suyunu tatlı suya çeviren bir tesisin açılışından sonra meslektaşları ile sohbete girişen dönemin Türkiye Büyükelçisi Necdet Özmen'in bir ara söze: "Bu Suudi Arabistan'ın ilk tuzdan arıtma tesisidir" diye başlaması üzerine

Fransız Büyükelçisinin hayretler içinde kalarak:"No... Sör... Bu Suudi Arabistan'ın ilk tuzdan arıtma tesisi değildir. İlki Osmanlılar'ın 1800'lü yılların sonunda yaptığıdır" diyerek ecdadımızın eşsiz mirasından habersiz yaşayan elçimizi mahcup ettiğini...

Bitmeyen Osmanlı Sevgisi

Balkanlar'dan Orta Doğu'ya kadar büyük bir coğrafyanın 1. Cihan Savaşından sonra elimizden çıkmasına rağmen, o topraklarda yaşayan halkın hala büyük bir hasretle "Osmanlı Osmanlı" diye sayıkladığını ..

Budapeşte'den gelen bir yazarımıza bir Boşnak,ın "Madem ki İstanbul'a gidiyorsun Allah aşkına o şehrin toprağını benim için öp Allah benim canımı İstanbul'u görmeden almasın!" dediğini Trablusgarp'daki ihtiyar Cezayirlilerin, boyunlarına muska diye Osmanlı parası taktıklarını...

Biliyor muydunuz?

Avrupa'da Akıncı Korkusu

1534 yılında Viyana'daki St. Stephen Katedrali'nde Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak haber vermekle vazifeli bir memuriyetin ihdas edildiğini ve bu memuriyetin ancak 1956 yılında, Viyana Belediye Meclisince Artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından, bu vazifenin lüzumu yoktur" diye bir karar alınarak iptal edildiğini...

Cennette Yer

Osmanlı Devleti'nin zirvelerde şahlandığı, akıncılarının Avrupa içlerinde at oynattığı bir dönemde kilisede bir papazın vaaz verirken "Dünya hakimiyetinin Türklere fakat Cennet'in de kendilerine ait olduğunu... " söylemesi üzerine. bu taksime aklı yatmayan cemaatten bazılarının büyük bir ümitsizlik içinde: "Dünyada bizi yurtlarımızdan çıkaran Türkler hiç Cennet'te yer bırakırlar mı?" dediklerini...

Ağaca Asılan Zekat Parası

Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslüman'ın günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını

Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu'ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:

"Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al" diye yazdığını..

Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını...

Pasaport Farkı

Şanlı Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından sonra, son derece üzgün ihtiyar bir Ürdünlünün, elindeki yeni Ürdün pasaportuyla İsviçre sefaretine giderek: "Herkes bu pasaportla alay ediyor Eskiden Osmanlı pasaportum varken selam dururlardı. Ben Osmanlı teb'asıyım ne olur bunu değiştirin" diye sefaret yetkililerine yalvardığını...

İçi Yivli Toplar ve Ecdadımızın Sızlayan Kemikleri

Yavuz Sultan Selim Han'ın Ridaniye Savaşı'nda, ileri görüşlü babası Sultan II Bayezid'in icadı olan "içi yivli topları kullanarak büyük başarılar elde ettiğini...

Bugün ise bizlerin hala II Bayezid'in bu büyük icadını tarih kitaplarımızda: "Yivli top 1868 de Almanlar tarafından icad edildi" diye okutma gafletini göstererek ecdadımızın kemiklerini sızlattığımızı...

Hayal Müessesesi

Teb'asını "Emanetullah" olarak gören Osmanlı Devleti'nde, akıl hastalarına bimarhanelerde son derece şefkatle muamele edilip ceviz karyolalarda, ipekli çamaşır ve çarşaflarda yatırılıp musiki ile tedavi edildiğini,

Aynı dönemde Avrupa'da ise, akıl hastalarının ruhuna şeytan girmiş denilerek diri diri yakıldığını,

İstanbul'daki bimarhaneleri giren Mongeri Pere'nin: "Burası Avrupa'nın asırlar sonra tahayyül edeceği bir hayal müessesidir" dediğini ve Osmanlı'nın uyguladığı bu musiki ile tedavi metodunun ABD'de ancak 1956 yılında uygulamaya geçebildiğini...

Osmanlılarda Ağaç

Osmanlı Devleti'nde ağaçlara çok kıymet verilip koruma altına alındığını...

Sultan ll. Abdülhamid devrinde, Belgrad ormanlarına zarar verip ormanı tahrip ettikleri için bir köyün kitle halinde sürgün edildiğini...

Ecdad Nesline Hürmet

Merhum Adnan Menderes'in, İstanbul'un imarı faaliyetlerinin başlatıldığı l950'li yılların birinde, gece yarısı cennetmekan Sultan Abdülhamid Han'ın muhterem kerimeleri Ayşe Osmanoğlu ile annesi Müşfika Kadınefendi'nin kaldığı evin kapısını çalarak gizlice içeri girip her ikisinin de ellerini öptükten sonra :

"Siz bize veli nimetlerimizin emanetlerisiniz. Fakat maalesef sizlerle bugüne kadar alakadar olamadım. Çok özür dilerim Çevremiz böyle tavırları hazmedemeyecek insanlarla dolu!..." dediğini... Daha sonra da, Osmanlı'nın bu aziz analarına, kimseye muhtaç olmamaları için, içinde 10.000 lira bulunan bir zarf bırakıp ayrıca tahsisat-ı mestureden (örtülü ödenek) maaş bağladığını ve 27 Mayıs'da bu paranın kesildiğini...

725
Yavuz Sultan Selim Han zamanında, İran Şahı kıymetli mücevherlerle süslü bir sandık hediye gönderiyor. Sandık açiliyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife kumaşlar çıkıyor. Fakat bir de pis bir koku yayılıyor. Dehşet bir koku, herkes burnunu tıkıyor. Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği çıkıyor.. Yani Osmanlıya acayip bir hakaret!
Cihan padişahı emir veriyor, herkes düşünsün, buna ince bir şekilde cevap vermemiz gerekir. Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor. Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatıyor. İçine o zamanın Osmanlı İstanbul'unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlatıyor, en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı gönderiyor. Şah sandığı açıyor. Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum. Anlam veremiyorlar tabii. Bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram ediyor. Kutunun içindeki pusulayı Şah okuyor:
Herkes yediğinden ikram eder.

726
Avrupa

* 1.Türkiye
* 2.Bulgaristan (545 yıl)
* 3.Yunanistan (400 yıl)
* 4.Sırbistan (539 yıl)
* 5.Karadağ (539 yıl)
* 6.Bosna-Hersek (539 yıl)
* 7.Hırvatistan (539 yıl)
* 8.Makedonya (539 yıl)
* 9.Slovenya (250 yıl)
* 10.Romanya (490 yıl)

* 11.Slovakya (20 yıl) Osmanlı adı:Uyvar
* 12.Macaristan (160 yıl)
* 13.Moldova (490 yıl)
* 14.Ukrayna (308 yıl)
* 15.Azerbaycan (25 yıl)
* 16.Gürcistan (400 yıl)
* 17.Ermenistan (20 yıl)
* 18.Güney Kıbrıs (293 yıl)
* 19.Kuzey Kıbrıs (293 yıl)
* 20.Rusya'nın güney toprakları (291 yıl)

* 21.Polonya (25 yıl)-himaye- Osmanlı adı: Lehistan
* 22.İtalya'nın güneydoğu kıyıları (20 yıl)
* 23.Arnavutluk (435 yıl)
* 24.Belarus (25 yıl) -himaye-
* 25.Litvanya (25 yıl)-himaye-
* 26.Letonya (25 yıl) -himaye-
* 27.Kosova (539 yıl)
* 28.Voyvodina (166 yıl) Osmanlı adı: Banat

Asya

* 29.Irak (402 yıl)
* 30.Suriye (402 yıl)
* 31.İsrail (402 yıl)
* 32.Filistin (402 yıl)
* 33.Ürdün (402 yıl)

* 34.Suudi Arabistan (399 yıl)
* 35.Yemen (401 yıl)
* 36.Umman (400 yıl)
* 37.Birleşik Arap Emirlikleri (400 yıl)
* 38.Katar (400 yıl)

* 39.Bahreyn (400 yıl)
* 40.Kuveyt (381 yıl)
* 41.İranın batı toprakları (30 yıl)
* 42.Lübnan (402 yıl)

Afrika

* 43.Mısır (397 yıl)
* 44.Libya (394 yıl) Osmanlı adı:Trablusgarp
* 45.Tunus (308 yıl)
* 46.Cezayir (313 yıl)
* 47.Sudan (397 yıl) Osmanlı adı: Nübye
* 48.Eritre (350 yıl) Osmanlı adı: Habeş
* 49.Cibuti (350 yıl)
* 50.Somali (350 yıl) Osmanlı adı: Zeyla
* 51.Kenya sahilleri (350 yıl)
* 52.Tanzanya sahilleri (250 yıl)
* 53.Çad'ın kuzey bölgeleri (313 yıl) Osmanlı adı: Reşade
* 54.Nijer'in bir kısmı (300 yıl) Osmanlı adı: Kavar

* 55.Mozambik'in kuzey toprakları (150 yıl)
* 56.Fas (50 yıl) -himaye-
* 57.Batı Sahra (50 yıl) -himaye-
* 58.Moritanya (50 yıl) -himaye-
* 59.Mali (300 yıl) Osmanlı adı: Gat kazası
* 60.Senegal (300 yıl)
* 61.Gambiya (300 yıl)
* 62.Gine Bissau (300 yıl)
* 63.Gine (300 yıl)
* 64.Etiyopya'nın bir kısmı (350 yıl) Osmanlı adı: Habeş

Hilafeten bağlı yerler

* 65.Hindistan Müslümanları -Pakistan-
* 66.Doğu Hindistan Müslümanları -Bangladeş-
* 67.Singapur
* 68.Malezya
* 69.Endonezya
* 70.Türkistan Hanlıkları
* 71.Nijerya
* 72.Kamerun

Osmanlı donanması'nın değişik sürelerde bulunduğu ülkeler

* 73.Fransa
* 74.İspanya
* 75.İngiltere
* 76.Monako
* 77.Hollanda
* 78.Norveç
* 79.İzlanda
* 80.İrlanda
* 81.Cebelitarık
* 82.Danimarka
* 83.İskoçya
* 84.Myanmar
* 85.Japonya

Osmanlı ordusunun değişik sürelerde bulunduğu ülkeler

* 86.Almanya
* 87.Liechtenstein
* 88.San Marino

727
GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU / A GRUBU MAÇ PROGRAMI
« : 26 Haziran 2007, 00:09:21 »
herkes grubuun hamachı agını eklesınnnnnnnnnn >:( >:(

728
GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU / C GRUBU MAÇ PROGRAMI
« : 25 Haziran 2007, 16:23:47 »

729
« : 25 Haziran 2007, 15:09:19 »
sir_Safak 3 - 0 mert  adam mactan  1 kere cıktı dedım cıkamazsın hukmen olmaz deı  tamam  hadı gırelım o gollerrı atdı sonra  bende ısındım oyuna  bende  attım golerı  1 fark kaldı  2. yarıda adam yıne cıktı  >:( bende  sınırlendım  senın oynıcan oyunuda senınde ... bukadar basıt  cocuk oyuncagı degıl bu  her  15 dk da oyundan cıkıcan 
mert yapmaz kardeşim bilg kitleniodu ondan oluodurr başka çıkmaazz
nsıl cıkmaz  pc  kıtlenıosa gırmesın turnuvalara onun pcsının  ceremesını benmı cekıcem yok taksıtcı gelcı cıkar yok pc kıtlendı cıkar adamın sınırlerıyle oynuyor kendını cakal sanıyor bu cocuk

730
« : 25 Haziran 2007, 15:07:45 »
yaa beyler ben macta degılım yaa  butun maclar onun olsun bana  yaptıgı soeldıgı seylerden sonra  msnde engeledı  hamachıden yazamıom  burdan  yazmak zorundayım  bıg devıl  ve dıgerlerı kusura bakmayın  yaptıgı sey cok   acaıp kendını akıllı sanıyor bu cocuk  ve benı  sınırlendırıyor cakallık yapma mert  msn de  engelı kaldır ordan konusalım burda rezıl oluyoruz

731
« : 25 Haziran 2007, 15:01:36 »
olm ben onun adresıne gıdıpte  kapı pencere  kafa goz bırakırsam  pıcım

732
« : 25 Haziran 2007, 14:54:00 »
ln a.q oglu  hem  sen hem annem hem gunes  lan  senın taksıtcınden banane  ben  tam ısındım oyuna gollerı atıom  oyundan cıkıon senlemı ugrasıcam lan bennnnn  >:(