slot malaysia Eğlendirirken Öğreten Friv Oyunlar | Oyun Haberleri ve Oyun Hileleri Portalı

Eğlendirirken Öğreten Friv Oyunlar

Eğlendirirken Öğreten Friv Oyunlar

Oyun, çocukların hayatlarının büyük bir kısmını kapsar. Bebek denilecek yaştan itibaren oyuncaklarla oynamaya alıştırılan çocuk; bu oyuncaklar aracılığı ile hem beynini geliştirir, yeteneklerini keşfeder hem de eğlenir. Belirli bir yaştan sonra ise oyun oynamasının amacı genellikle eğlenmek olur. Günümüzde hızla gelişen teknolojinin oyuncakları ve oyunları da değiştirdiğini düşünürsek, bilgisayar ve internet, oyun için gereken başlıca iki araç haline gelmiştir. İnternet oyunlarını, her yaştan insan çok sevdi. Bu oyunlar ilk çıktıklarında çok gelişmiş değildi. Bugün bakıldığında sayısız alternatifin olduğunu ve bu oyunlarında teknolojilerle desteklendiğini görebilirsiniz. Görsel efektler ve 3D teknolojisinin hâkim olduğu internet oyunları sadece eğlenme değil eğitme amacını da taşımaktadır.

İnternet aracılığı ile çeşitli oyun sitelerinde binlerce oyun seçeneği bulmak mümkün. Bunlardan bazıları sadece kızlar için, bazıları sadece erkekler için, bazıları ise her iki cinsin de oynayabileceği türden Oyunlar. Özellikle kızlar için makyaj, yemek yapma, dekorasyon konulu; erkekler için yarış, araba, dövüş, futbol konulu oyunlar gözde. Son zamanların en çok oynanan oyunları ise Friv oyunlar.

Friv Oyun Nedir?

Friv; kelime anlamı olarak boş zaman anlamına gelmekle beraber, Arnavutluk ve Kolombiya gibi ülkelere de yayılmaya başlamış, etkisi ülkemize de yayılmış bir oyun çeşididir. Genellikle küçük yaştaki çocuklara hitap eder. Bu oyunlarda asıl amaç eğlendirirken öğretmektir. Güncel konu ve sanal dünyanın kahramanlarından yararlanılarak, öğretilmek istenilenler; çocukları sıkmadan ve onlara fark ettirilmeden aktarılır. Örneğin çocukların televizyondan yakından tanıdığı BEN10, Pepe, Barbie, Keloğlan gibi karakterler ile bu karakterlere uygun özellikle oyunlar hazırlanmıştır. Sevdikleri ve bildikleri karakterler çocukların ilgisini çekeceği için, onlardan gelen her türlü eylem ve sözü dikkatle dinleyerek beyinlerine işleyeceklerdir. Bu şekilde öğrenmeleri kolaylaşacaktır.

Çocuklar kendi cinsiyet ve yaşlarına uygun kategorilerden seçebileceği Friv Oyun ile oynarken bir şeyler öğrenip, kendi zevklerini keşfedebilir. El ve göz koordinasyonlarını geliştirmek açısından yararlı olan bu oyunlar, boş zamanları değerlendirmek için en güzel aktivitedir.

Friv Oyunları Nasıl Oynanır?

Gelişmiş video oyunlarının piyasada yaklaşık 200 TL civarında olduğunu düşününce, internet üzerinden web tabanlı olarak, hiçbir ücret ödemeden sadece bir bilgisayar ve internete sahip olunarak oynanabilen Friv Oyunları, gelişmiş oyunlara oranla çok daha cazip görünüyor. Çünkü birçok internet sitesinde yüzlerce çeşidini bulabileceğiniz bu oyunlar için herhangi bir ilave araç gerekmiyor. Oyunu bilgisayarınıza indirmeniz veya belli bir ücret ödeyeceğiniz üyeliklere de gerek olmuyor. Hatta üye bile olmanıza, kişisel bilgilerinizi paylaşmanıza gerek yok. Hem bu açıdan hem de tamamen çocuklara yönelik olarak hazırlanıp, hiçbir şekilde argo sözcük ve küfür içermemesinden dolayı, çocuğunuza güvenle bu oyunları oynatabilirsiniz.

En Güzel Friv Oyunları Nelerdir?

En Güzel Friv Oyunları denildiğinde akla ilk gelen oyunlar, Recep İvedik, Şirin ve Şirine, Çilekli Kremalı Pasta, Gergin Ateş ve Su, Bebek Banyo, Anahtar Topla, Kalp Ameliyatıdır. Bu oyunlardan kimisi el becerisini ve hayal gücünü geliştirmeye yararken kimisi dikkat gerektirerek pratikliği artırır. Mesela Kalp Ameliyatı oyunu, insan vücudu tanımaya yararken, çocukların bundan keyif almasını sağlayarak kendi yetenek ve zevkini keşfedip, ileriki yaşlarda meslek seçimine dahi etki edebilir.

Ortaya çıktığı ilk zamanlarda daha basit ve sade olan friv oyunları zaman içerisinde sürekli geliştirilerek seviye atlamış ve 3. kademeye gelmiştir. Her bir kademe arasında görüntü, içerik ve görsel açısından gelişmeler vardır. Öyle ki küçük yaşlara hitap eden bu oyunları, günümüzde daha büyük yaştan insanlar oynar hale gelmiştir.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar