Avcılar Moda

Avcılar moda, İstanbul’un önemli ilçelerinden birisidir. Avrupa Yakası’nda konumlanmış olan Avcılar, toplamda 20 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahallelerde bir çok ünlü modacıların dükkanları bulunmaktadır.

Avcılar’ın doğu bölgesinde Küçükçekmece Gölü ve Küçükçekmece ilçesi bulunmaktadır. Güney bölgesinden ise Marmara Denizi ile çevrelenmiştir. İstanbul modacıların vazgeçilmez mekanlarından biri olan Avcılar, 3.850 hektarlık büyük bir alana yayılmıştır.

Osmanlı’nın İstanbul’u fethinden sonra Avcılar’da büyük gelişmeler yaşanmıştır. Osmanlı döneminden beri bir çok ünlü modacılar bir çok padişahlara elbise dikmişlerdir. İstanbul’u ele geçirdiği zamanlarda, bölgede birçok Rum Modacılar bulunmaktaydı. Fakat Osmanlı, bu insanlara hiçbir şekilde zulüm ve baskı yapmamış, eski yaşantılarına devam etmelerine izin vermiştir. Birçok devletin göstermediği bu inceliği, Osmanlı göstermiştir. Olup bir çok tütcara iş imkanı sağlamıştır Böylece Rumlar, daha uzun süre burada yaşayabilmiştir. Ayrıca Osmanlı, Rumların rahat etmesi için, onların haklarını gözeten birçok yasa da çıkarmıştır, böylece onlara yapılacak baskının da önüne geçmiş olmuştur.

Yeni dönemde ve günümüzde Avcılar’da birçok eğitim kurumu ve sağlık kurumu bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nin bir kampüsü de Avcılar’da bulunmaktadır. Bu kampüste, Veterinerlik, Mühendislik, moda tasrımcılığı ve İşletme gibi birçok alanda eğitim verilmektedir.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar