İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Force23

697
YEREL HABERLER / Baykal'a istifa çağrısı
« : 10 Eylül 2007, 09:04:01 »
CHP'nin 84. kuruluş yıldönümü olan 9 Eylül nedeniyle CHP Genel Merkezi önünde toplanan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül önderliğindeki binlerce muhalif, CHP lideri Deniz Baykal'ı istifaya çağırdı.

 
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül önderliğindeki Demokratik CHP Hareketi, sabah saatlerinde CHP Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı. Ellerinde Türk bayrakları, parti bayrakları ve "Baykal gitme vaktin geldi" yazılı dövizler taşıyan grup, sık sık "Baykal istifa" diye slogan attı. Davul zurna eşliğinde halay çeken CHP'lilerin giysileri ve ellerindeki şemsiyelerin üzerinde "Baykal gitme vakti geldi" yazıları da dikkat çekti.

Öte yandan, CHP Genel Merkezi önünde çevik kuvvet polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Genel merkez çevresini kuşatan güvenlik kuvvetleri, iki grup arasında muhtemel bir kavgayı önlemek için yoğun güvenlik önlemi aldı.
 
Sarıgül ve beraberindekiler, 9 Eylül CHP'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle CHP Genel Merkezi önüne çelenk koyarak, Baykal'ı istifaya çağıracak. Muhalif grup lideri Sarıgül'ün, daha sonra genel merkez önünde otobüs üzerinde bir konuşma yapması bekleniyor. CHP Yönetimi ise saat 10.30'ta Anıtkabir'de olacak.
 

698
YEREL HABERLER / Barış Akarsu'nun hayatı film oluyor
« : 10 Eylül 2007, 09:03:45 »
Ewet ya çok merak ediyorduk belkide herkes tatilde diye çekilmiyor kışın çekilebilir ...

699
İSTANBUL (İHA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a karşı olan muhalif CHP'liler, "Parola 999" sloganıyla düzenlenecek eylem için yola çıktı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü destekleyen muhalif CHP'liler, yaklaşık 300 otobüsle İstanbul'dan ayrıldı.

CHP Genel Başkanlığı önünde düzenlenecek eyleme katılacak olan yüzlerce muhalif CHP'li Şişli Feriköy'de biraraya geldi. Davul-zurna eşliğinde halay çeken partililer, zaman zaman attıkları sloganla, Genel Başkan Deniz Baykal'a olan tepkilerini dile getirdi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü destekleyen muhalifler, "Baykal istifa" şeklinde sloganlar attı. Saat 23.30'da otobüslere binen muhalifler, Ankara'ya doğru yola çıktı.

Bu arada İstanbul'dan yaklaşık 300 otobüsün kaldırıldığı kaydedilirken, muhalifler "Parola 999" için 9 Eylül saat 09.00'da Genel Merkez önünde olacaklarını vurguladı.
 
Öte yandan muhalif CHP'liler, "Artık Baykal yok, 'Bay-git' var" dedi.700
İstanbul (AA)- İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara tabanındaki fay boyunca su ve gaz çıkışı olduğunu belirterek, ''Çağdaş ülkelerde bu gibi yerlere derhal sabit gözlem istasyonları kurulur. Değişiklikler anında ölçülür. Çünkü bu ölçüler depremi meydana getiren hareketlerle doğrudan ilgilidir'' dedi.

Görür, Koç Üniversitesi'nde düzenlenen ''İstanbul ve Deprem'' konulu panelde, sinevizyon gösterisi eşliğinde ''Marmara Denizi'nin Deprem Potansiyeli ve Beklenen Marmara Depreminin Özellikleri'' konulu çalışmasından bölümler okudu. Marmara Denizi'nde yaptıkları araştırmada denizaltı ile fayların izlendiğini belirten Görür, çalışmalar sırasında Marmara Denizi tabanının tamamen çöplük haline geldiğini üzülerek gördüğünü söyledi.

Görür, çalışmalarda fay boyunca su ve gaz çıkışları tespit edildiğini, gaz ve kaya örnekleri alarak incelediklerini anlatarak, fay hareketliliğinin izlenmesi için çeşitli cihazlar yerleştirdiklerini kaydetti.
 
Naci Görür, şöyle devam etti: ''Marmara tabanındaki fay boyunca su ve gaz çıkışı var. Çağdaş ülkelerde bu gibi yerlere derhal sabit gözlem istasyonları kurulur. Değişiklikler anında ölçülür. Çünkü bu ölçüler depremi meydana getiren hareketlerle doğrudan ilgilidir. Bu akışkanlıkların fay ve depremle ilişkileri vardır. Akışkanlıkların nitelik ve niceliklerinin sürekli ölçülüp izlenmesi zorunludur.''

Paneli yöneten Prof. Dr. Erdin Bozkurt, mazereti dolayısıyla panele katılamayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik'in çalışmasından bölümler okuyarak, depreme ilişkin istatistiki bilgiler verdi.

Söz konusu çalışmada, olası İstanbul depremiyle ilgili bir senaryo yazıldığını ve depremin neden olacağı kayıp ve hasarın irdelendiğini anlatan Bozkurt, olası 7.5 büyüklüğündeki bir depremde İstanbul'daki 800 bin binadan 35 bininin tamamen hasar göreceğini, 70 bininin ağır hasarlı, 200 bininin ise orta hasarlı olacağını kaydetti.
Bozkurt, şöyle devam etti: ''Bu çalışmada, 7,5'lik depremde can kaybı 30-40 bin civarında, yaralı sayısı ise 120 bin civarında tahmin edilmiştir. Acil barınma ihtiyacı
olan aile sayısı 430 bin ile 600 bin arasındadır. Ağır hasarın meydana geleceği ilçeler Avrupa yakasındaki Avcılar, Büyükçekmece, Bahçelievler, Fatih ve Eminönü'dür. Kısmen daha az zararın olacağı ilçeler ise Anadolu yakasındaki Kartal, Kadıköy ve Maltepe gibi ilçelerdir. Yine Avrupa yakasında Eyüp, Bayrampaşa ve Beyoğlu ilçelerinde de yoğun hasarlar beklenmektedir. Bunların yanında şehre ait kültürel varlıklar da ciddi deprem tehdidi altındadır. İstanbul'daki 480 köprüden 21'inin hasara
uğraması kuvvetle muhtemeldir. 4 köprüde ise hafif zarar oluşacaktır. İstanbul'da meydana gelecek şiddetli bir depremin toplam ekonomik kaybı ise 40-60 milyar dolar arasında değişecektir.''

701
YEREL HABERLER / Babasız büyüme suçun en belirgin nedeni
« : 10 Eylül 2007, 09:02:18 »
Yapılan araştırmalar, babasız büyümenin, suçun en belirgin nedenlerinden biri olduğunu gösteriyor. Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 13. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Kemal Sayar, yapılan bazı araştırmaların, şiddete dayalı suçlar, çocuk suçluluğu ve madde bağımlılığı ile baba yokluğu arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.
 
Sorumluluk sahibi bir babanın varlığının, sosyal hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bir işlev gördüğünü belirten Sayar, '' Babalar, çocuğun büyüme sürecinde önemli roller üstlenirler'' diye konuştu.
 
Sıcak ve sevecen babaların, çocuklarda cinsiyet rollerinin gelişimini de etkilediğini ifade eden Sayar, şöyle devam etti: ''Örneğin, erkek çocukları büyüme sürecinde babalarından erkeklerin ilgileri, faaliyetleri ve sosyal davranışlarını öğrenirler. Kız çocukları ise erkeklerle güvenli ve rahat ilişki kurmayı öğrenirler. Sevgi dolu babalar, erkeklerde başarı, kızlarda kişisel uyum üzerinde olumlu etkiler yaparlar.''
 
Baba yokluğu yaşayan çocukların davranış sorunları göstermesinin daha olası olduğunu kaydeden Sayar, ''Araştırmalar, bu çocukların okulda, özellikle matematik ve fen derslerinde pek başarılı olamadıklarını göstermektedir'' diye konuştu. Sayar, baba yokluğu üzerine yapılan araştırmalarla ilgili ortaya çıkan sonuçları şöyle açıkladı:
''6 yaşından önce ya da 6 ile 9 yaş arasındaki ebeveynleri boşanan ergen kızlar, aileleriyle birlikte olan kızlara göre daha fazla alkol ya da madde kullanımına yönelmektedir. Kadınların ergen ve yetişkin popülasyonları içinde yaşadıkları ebeveyn ayrılığı erken başlayan cinsel etkinlik, büyük ölçüde suça ilişkin davranışla ilişkilendirilirken, bu kadınların uzun ve memnuniyet verici ilişkiler kurmakta da zorlandıkları görülmektedir.''

702
Ankara (AA)- Sayısal Loto'nun bu haftaki çekilişinde 6 bilen 5 kişi 320 bin 22 YTL 90'ar YKr ikramiye kazandı.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, 5 bilen 422 kişi bin 707 YTL 55'er YKr; 4 bilen 21 bin 218 kişi 19 YTL 30'ar YKr; 3 bilen 357 bin 765 kişi ise 3 YTL 55'er YKr ikramiye alacak.

6 bilen talihlilerin kuponlarını, Ankara-Temelli, Hatay-Merkez, Adana-Merkez, İstanbul-Şişli, Şanlıurfa-Ceylanpınar'daki bayilere yatırdıkları bildirildi.

703
YEREL HABERLER / Lösemi hastalarına büyük umut
« : 10 Eylül 2007, 09:01:44 »
ANTALYA (İHA) - Dünya Kemik İliği Donör Federasyonu (WMDA) Stratejik Araştırmalar Alt Komite Başkanı ve İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, yapılan araştırmalar sonucunda, lösemi hastaları için tam uygun olmayan donörlerinden de başarılı sonuçlar alınabileceğini açıkladı.

Antalya Belek Otium Zeynep Otel'de yapılan 10. Ulusal Tıbbi Biyoloji ve Genetik Kongresi'nde ilk kez açıklanan araştırma sonuçları, lösemi ve diğer kemik hastaları için umut vaat ediyor. Artık, hiç vericisi olmayan bir çok lösemi hastası için bile kemik iliği nakli yapılabilecek.
 
Dünya Kemik İliği Donör Federasyonu Stratejik Araştırmalar Alt Komite Başkanı Doç. Dr. Sarper Diler tarafından kongrede ilk kez açıklanan araştırma sonuçları, lösemi ve kemik hastaları için umut oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre hiç vericisi olmayan bir çok lösemi hastası için bile kemik ilgili yapılabilecek. Doç. Dr. Diler'in 19. kromozomda yer alan genlerin tespiti ile, "Katil Hücre" reseptör gen uyumu ve bağlandıkları hücrelerin yüzeyindeki moleküllerin uyum ve uyumsuzluğunun araştırılması sonucunda, tam uygun olmayan akraba donörlerinden de başarılı nakiller yapılabileceği belirlendi.

Doç. Dr. Sarper Diler, akraba dışı nakillerde daha uygun verici bulabilmek amacı ile benzer stratejilerden yararlandıklarını, bu önemli araştırma sayesinde akraba dışı kemik iliği nakil başarısının artacağını söyledi. Doç. Dr. Sarper Diler, hem kardeşten hem de akraba dışından daha uyumlu donörlerle ilgili gen uyum çalışmalarının, Amerika ve gelişmiş Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye'de İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası tarafından kullanılmaya başlandığını açıkladı.704
YEREL HABERLER / Sayısal Loto çekildi
« : 10 Eylül 2007, 09:01:26 »
Ankara (AA)- Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen Sayısal Loto'nun bu haftaki çekilişi yapıldı.

Çekilişte şanslı numaralar; 1, 5, 14, 15, 17 ve 18 olarak belirlendi.
705
VALETTA (İHA) - 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri C Grubu'nda Türkiye, gruptaki 7. maçında deplasmanda karşılaştığı Malta ile 2-2 berabere kaldı.

706
YEREL HABERLER / Pavarotti'ye Türkiye'den teşekkür
« : 10 Eylül 2007, 09:00:57 »
DENİZLİ (İHA) - Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden dünyaca ünlü tenor Luciano Pavarotti'nin öğrencileri, konser için geldikleri Denizli'de kendisine teşekkür etti.

Denizli'nin Pamukkale beldesinde çalışmalarını sürdüren İtalyan kazı heyeti, 50. yıl anısına bir konser organize etti. Hierapolis Antik Tiyatrosu'nda düzenlenen konsere Denizli Valisi Hasan Canpolat, İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsıllı, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, İtalya kazı heyeti başkanı ve Lecce Üniveristesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andria ile çok sayıda davetli katıldı. Protokol konuşmalarının ardından başlayan konserde, Ensemble Caffe İtaliano sahne aldı. Konser öncesi konuşan İtalyan tenor, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden ünlü tenor Luciano Pavarotti'ye teşekkür etti. Tenor, "Bu akşam yukarıda bizim için parlamakta ve şu an oradan bizi dinlemekte. Kendisi 50 yıl boyunca İtalyan sanatını bütün dünyaya tanıttı. Teşekkürler Luciano" dedi.

Tenorun bu konuşmasının ardından antik tiyatroda bulunan davetliler, uzun süre alkış tuttu. Konuşmanın ardından Luciano Pavarotti'nin öğrencileri olduğu belirtilen müzisyenler ve tenorlar dinleyicilere müzik ziyafeti sundu.

707
YEREL HABERLER / Yol kapanınca sınava giremediler
« : 10 Eylül 2007, 09:00:16 »
KARABÜK (İHA) - Karabük'te bazı öğrenciler, heyelan nedeniyle yol kapanınca Açık Öğretim Sınavları'na giremedi.

Alınan bilgiye göre, Karabük-Yenice karayolunda heyelan nedeniyle sürekli toprak kayması yaşanması nedeniyle Karayolları ekipleri bölgede dinamit patlattı ve yol trafiğe kapandı. Yenice'den sınava girmek için Karabük'e giden bazı öğrenciler ise yolun kapanmasından dolayı mağdur oldu. Raziye Çözeli ile Ferudun Akça isimli öğrenciler, sınava giremediklerini belirterek, "Dinamit patlatılınca yol kapanmış. Biz de Karabük'e gidemedik ve sınava giremedik. Gerek yerel yönetimler, gerekse Karayolları ekipleri bugün sınav olduğunu dikkate almalıydı. Ayrıca bugün dinamit patlatılarak yolun kapanacağına dair de hiçbir uyarı yapılmadı. Mağdur olduk" dediler.

Öğrenciler yetkililerden yardım beklediklerini söylerken, Karabük-Yenice Karayolu ise 7 saat boyunca ulaşıma kapalı kaldı.


708
YEREL HABERLER / Beyaz: "Öpüşmek orucu bozmaz"
« : 10 Eylül 2007, 08:59:56 »
KIRIKKALE (İHA) - Kırıkkale'nin Hasandede beldesinde düzenlenen 15. Orta Anadolu Hasandede Kültür Festivali'ne katılmak üzere bölgeye gelen Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, öpüşmenin ve şekersiz sakızın orucu bozmadığını söyledi.

Kırıkkale'nin Zafer Caddesi üzerinde Sündüz Kumaş sahibi Mehmet Kandemir'i ziyaret eden Zekeriya Beyaz, takım elbise diktirmek için ölçü verdi. Burada İHA muhabirinin sorularını cevaplayan Beyaz, yaklaşan Ramazan ayı için çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Oruçlu iken sakız çiğnemek orucu bozmaz" diyen Beyaz, "Ancak sakız şekerli ise orucunuz bozulur. Oruçta bir amaç vardır. Bir de o amaca ulaşmak için kullanılan araçlar vardır. İnsanlar maalesef özellikle dinde amaçları yeteri kadar göremiyor. Esas maksadı, gayeyi anlamıyorlar. Araçlara din diye sarılıyorlar. Bunlar yanlıştır. Oruç da böyledir. Namaz da böyledir. Hepsi de böyledir. Oruçta asıl olan fazla yemek ve az yemek değildir. Unutursunuz, karnınız doyuncaya kadar yemek yersiniz, orucunuz bozulmaz. Orucun asıl amacı kendinizi terbiye etmektir. Oruçlu iken sakız çiğnemek çok farklı. Eğer sakız şekerli ise orucunuz bozulur ama şekersiz ise orucunuz bozulmaz. Gıda maddesi olmayan birşey orucu bozmaz. Eşinizle ve sevgilinizle öpüşmek orucu bozmaz.

Ama işin terbiyesine bakarsanız onlardan uzak durmanız lazım. Oruçlu iken tartışmalardan, cinsellikten uzak duracaksınız. Oruçlu iken kendinizi terbiye edin" diye konuştu.

Açıklamaların ardından Kırıkkale sokaklarını gezen Zekeriya Beyaz, Kırıkkale'yi çok sevdiğini ve bu kente 6. gelişi olduğunu söyledi.